Det danske OL-hold 2004

OL: Her er de 90 aktive på holdet, som skal repræsentere Danmark ved OL i Athen - og deres hær af trænere og hjælpere

Atletik
Aktive
  • Piotr Buciarski - Stangspring
  • Annemette Jensen - Maraton
  • Wilson Kipketer - 800 meter
  • Joachim B. Olsen - Kuglestød
  • Christina Illum Scherwin

    Ledere/Trænere
  • Lars Nielsen - Teamchef
  • Slawomir Nowak - Træner
  • Vésteinn Hafsteinsson - Træner

    Badminton
    Aktive
  • Peter Gade - Single
  • Jens Eriksen - Double/Mixeddouble
  • Martin Lundgaard - Double
  • Pernille Harder - Double
  • Kenneth Jonassen - Single
  • Ann-Lou Jørgensen - Double
  • Camilla Martin - Single
  • Rikke Olsen - Double/Mixeddouble
  • Lars Paaske - Double
  • Jonas Rasmussen - Double/Mixeddouble
  • Tine Rasmussen - Single
  • Mette Schjoldager - Double/Mixeddouble

    Ledere/Trænere
  • Flemming Wiberg - Teamchef
  • Steen S. Pedersen - Træner
  • Jan Jørgensen - Assisterende træner
  • Jens Meibom - Assisterende træner

    Bordtennis
    Aktive
  • Michael Maze - Double/Single
  • Finn Tugwell - Double

    Ledere/Trænere
  • Peter Sartz - Teamchef

    Brydning
    Aktive
  • Håkan Nyblom - 55 kg

    Ledere/Trænere
  • Benni Ljungbäck - Teamchef

    Bueskydning
    Aktive
  • Hasse Pavia Lind - Bueskydning, indiv.

    Ledere/Trænere
  • Ole Gammelgaard Nielsen - Teamchef

    Cykling
    Aktive
  • Mette Andersen - Mountainbike
  • Peter Riis Andersen - Mountainbike
  • Frank Høj - Landevej/Enkeltstart
  • Bo Hamburger - Landevej
  • Lars Michaelsen - Landevej
  • Christian Poulsen - Mountainbike
  • Michael Rasmussen - Landevej
  • Nicki Sørensen

    Ledere/Trænere
  • Jesper Worre - Teamchef
  • Jesper Kvist - Mekaniker
  • Rune Larsen - Træner/holdleder

    Håndbold
    Aktive
  • Karen Brødsgaard
  • Line Daugaard
  • Katrine Fruelund
  • Trine Jensen
  • Rikke Hørlykke Jørgensen
  • Lotte Kiærskou
  • Mette Vestergaard
  • Henriette Rønde Mikkelsen
  • Karin Ørnhøj Mortensen
  • Louise Bager Nørgaard
  • Rikke Schmidt
  • Rikke Skov
  • Camilla Thomsen
  • Josephine Touray

    Ledere/Trænere
  • Jan Pytlick - Træner
  • Vibeke Andersen - Træner
  • Niels Christian Pedersen - Videomand
  • Brit Bruun Lund - Teamchef
  • Kim Jensen - Assisterende træner
  • Gorm Helleberg Rasmussen - Fysioterapeut

    Kano og kajak
    Aktive
  • Mads Kongsgaard Madsen - Kajak-2, 1000 m/500 m
  • Lasse Nielsen - Kajak-2, 1000 m/500 m

    Ledere/Trænere
  • Hans-Jürgen Tode - Teamchef

    Ridning
    Aktive
  • Andreas Helgstrand - Dressur, indiv./hold
  • Lone Castrup Jørgensen - Dressur, indiv./hold
  • Jon D. Petersen - Dressur, indiv./hold
  • Per Sandgaard - Dressur, indiv./hold

    Ledere/Trænere
  • Kurt Christensen - Teamchef
  • Rudolf Zeilinger - Træner

    Roning
    Aktive
  • Eskild Ebbesen - Letvægtsfirer uden styrmand (LM4-)
  • Thomas Ebert - Letvægtsfirer uden styrmand (LM4-)
  • Thor Kristensen - Letvægtsfirer uden styrmand (LM4-)
  • Stephan Mølvig - Letvægtsfirer uden styrmand (LM4-)
  • Rasmus Quist - Letsvægts dobbeltsculler (LM2x)
  • Sarah Lauritzen - Dobbeltfirer uden styrmand (W4 x)
  • Majbrit Ølgaard Nielsen - Dobbeltfirer uden styrmand (W4 x)
  • Dorthe Friis Pedersen - Dobbeltfirer uden styrmand (W4 x)
  • Juliane Elander Rasmussen - Letvægts dobbelt sculler (LW2X)
  • Mads Reinholdt Rasmussen - Letsvægts dobbeltsculler (LM2x)
  • Christina Rindom - Dobbeltfirer uden styrmand (W4 x)
  • Johanne Daugaard Thomsen - Letvægts dobbelt sculler (LW2X)

    Ledere/Trænere
  • Lars Christensen - Teamchef
  • Bent Jensen - Træner
  • Carsten Hassing - Assisterende træner
  • Bo Vestergaard - Assisterende træner

    Sejlsport
    Aktive
  • Dennis Dengsø Andersen - 49er
  • Christina Borregaard-Otzen - Yngling
  • Mads Møller Hansen - 470-jolle
  • Michael Hestbæk - 49er
  • Nicklas Holm - Starbåd
  • Jonas Høgh-Christensen - Finnjolle
  • Dorte O. Jensen - Yngling
  • Helle Møller Jespersen - Yngling
  • Kristian Skjødt Kjærgaard - 470-jolle
  • Signe Livbjerg - Europajolle
  • Michaëla Meehan - 470-jolle
  • Anders Nyholm - Laserjolle
  • Claus Olesen - Starbåd
  • Susanne Ward - 470-jolle

    Ledere/Trænere
  • Theis Rasmus Palm - Teamchef
  • Jan Eli Gravad - Træner
  • Jan Christiansen - Træner
  • Rod Davis - Hjælpetræner
  • Finn Jensen - Træner
  • Mette Munch - Træner

    Skydning
    Aktive
  • Torben Grimmel - 50 m fri riffel, 60 skud, liggende
  • Susanne Meyerhoff - 10 m luftpistol, 40 skud
  • Michael Nielsen - Skeet, 125 mål
  • Ann Spejlsgaard - 10 m luftriffel, 40 skud, stående
  • Peter Thuesen - 10 m luftriffel, 60 skud, stående

    Ledere/Trænere
  • Klavs Jørn Christensen - Teamchef
  • Kjeld Fristrup - Træner

    Svømning
    Aktive
  • Jacob Carstensen - 400 m fri, 200 m fri, 200 m indiv. medley
  • Mette Jacobsen - 200 m butterfly, 100 m butterfly, 4x100 m medley, hold
  • Louise Mai Jansen - 200 m fri, 200 m indiv. medley, 4x100 m medley, hold
  • Jeanette Ottesen - 50 m fri, 100 m fri, 4x100 m medley, hold
  • Majken Thorup - 100 m brystsvømning, 200 m brystsvømning, 4x100 m medley, hold
  • Louise Ørnstedt - 100 m rygcrawl, 200 m rygcrawl, 4x100 m medley, hold

    Ledere/Trænere
  • Lars Sørensen - Teamchef
  • Mark Regan - Træner
  • Karoly Bernhardt - Assisterende træner

    Taekwondo
    Aktive
  • Zakaria Asidah - over 80 kg
  • Jesper Roesen - under 68 kg

    Ledere/Trænere
  • Bjarne Lyngfjell Johansen - Teamchef
  • Stig Kramer

    Trampolin
    Aktive
  • Peter Jensen - Individuelt

    Ledere/Trænere
  • Bo Tureby - Teamchef

    Triathlon
    Aktive
  • Rasmus Henning

    Ledere/Trænere
  • Michael Krüger - Teamchef

    OL-stab
    Ledere/Trænere
  • Jesper Frigast Larsen - Chef de mission
  • Susanne Hedegaard Andersen - Vicechef de mission
  • Morten Mølholm Hansen - Pressechef
  • Eline Andersen - Pressemedarbejder
  • Anja Lønbo - Stabsofficial
  • Jan Nielsen - Stabsofficial
  • Jens Elers - Læge
  • Carsten Dueholm Skovby - Massør
  • Henrik Aagaard - Læge
  • Bente Annie Sørine Andersen - Fysioterapeut
  • Martin Baun - Fysioterapeut
  • Jacob Iversen - Fysioterapeut
  • Kim Larsen - Fysioterapeut
  • Kim Evan Saaby - Fysioterapeut

    Kilde: Danmarks idræts-forbund
Vis kommentarer

Skærm

Forsiden lige nu
Plus anbefaler
Hent flere
Ved du noget? Tip Ekstra Bladet  -  E-mail 1224@eb.dk SMS til 1224 Tlf: 33111313
Har du en mening om Ekstra Bladet? Kom med i vores panel og del din mening med os
Nyhedsredaktør:Anders Zacho
Ansv. chefredaktør:Poul Madsen