Den danske triatlet og tidligere verdensmester Camilla Pedersen er klar til europamesterskabet i Ironman, der afholdes i Helsingør i juni.
Camilla Pedersen vandt i 2015 samme stævne og regnes igen som medaljekandidat til det største triatlonmesterskab, Danmark har været vært for.
Ifølge arrangørerne har stort set hele den samlede verdenselite meldt deres ankomst til KMD Ironman 70.3 European Championship 2017.
Med Camilla Pedersens tilmelding øges den danske medaljechance hos kvinderne, hvor også Helle Frederiksen og Maja Stage er med.
- Rammer jeg dagen, så både tror og håber jeg på, det er nok til en plads på podiet.
- Konkurrencen bliver hård, og der har vel aldrig været et stærkere felt til et mesterskabsstævne i Danmark.
- Der er mange, som kan gøre sig gældende. Men det er også motiverende, siger Camilla Pedersen.
Håber på ekstra vinger
Hun glæder sig til den stemning, der forventes at blive i Helsingør.
- Der er altid en kanon stemning til Ironman-konkurrencer. Og med deltagerrekord blandt age group-deltagerne bliver det rigtigt sjovt.
- Så jeg håber, tilskuerne kan give lidt ekstra vinger på dagen, siger hun.
Hos arrangørerne glæder man sig over Camilla Pedersens deltagelse.
- Camilla Pedersen tilfører ekstra kolorit til mesterskabet og gør det set med danske øjne endnu mere interessant.
- Og sammen med Helle Frederiksen og Maja Stage har vi nu tre rigtigt gode danske medaljekandidater hos kvinderne.
- Camilla har både vundet europamesterskabet og VM før og ved, hvad det kræver at vinde, siger Frej Elbæk Schjeldal, kommunikationschef hos Ironman i Danmark.