Annonce:
Annonce:

Atletikken udelukker transkvinder

Atleter, der er gået gennem puberteten som drenge, må ikke længere stille op i kvindernes atletikkonkurrencer

Annonce:
Følg Atletik

Transkvinder får ikke længere lov til stille op i atletikkonkurrencer for kvinder.

Det oplyser præsidenten for Det Internationale Atletikforbund (World Athletics), Sebastian Coe, torsdag efter et møde i forbundets bestyrelse.

- Vi er enige om at ekskludere mandlige og kvindelige atleter, der er gået igennem puberteten som drenge, fra de kvindelige konkurrencer, siger Coe.

Udelukkelsen gælder for konkurrencer, der tæller til verdensranglisten, og den træder i kraft 31. marts.

Briten fortæller, at atletikforbundet har talt med blandt andre Den Internationale Olympiske Komité (IOC), før man har truffet beslutningen.

- Flertallet af dem, vi har konsulteret, mener ikke, at transkønnede atleter skal kæmpe i kvinde-kategorien, siger Coe.

- Mange mener ikke, at der er tilstrækkeligt med beviser for, at transkvinder ikke har en fordel over for biologisk fødte kvinder, siger atletikpræsidenten.

Flere idrætsgrene som cykling, svømning og rugby besluttede allerede sidste år at udelukke transkvinder fra at konkurrere med kvinder i elitesport.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Vi kan li' 'røvhuller' på skærmen
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce: