Danske profiler indleder European Games med sejre

Både Line Kjærsfeldt, Mia Blichfeldt og Anders Antonsen vandt i deres første kampe ved European Games

Mia Blichfeldt fik en god start på European Games. Foto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix
Mia Blichfeldt fik en god start på European Games. Foto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix

De danske singler fik en god start på European Games, da der mandag for første gang blev spillet badminton i Minsk.

Her vandt både Line Kjærsfeldt, Mia Blichfeldt og Anders Antonsen sikkert deres første af tre gruppekampe.

Kjærsfeldt, der er topseedet i turneringen, lagde ud ved at vinde i to sæt over Vlada Ginga fra Moldova med cifrene 21-10, 21-8.

- Det var dejligt at komme i gang. Jeg har trænet godt op til European Games, og jeg fik sat hende under pres, så det blev en nem kamp for mig, siger Line Kjærsfeldt efter kampen.

- Jeg håber, at jeg går hele vejen, for jeg går efter at forsvare min guldmedalje.

Senere mandag fulgte Mia Blichfeldt, der er seedet som nummer to, op ved at vinde 21-11, 21-12 over tjekkiske Katerina Tomalova.

Anders Antonsen er efter Viktor Axelsen afbud både den højest seedede i herresingle og Danmarks eneste deltager i den kategori.

Aarhusianer levede mandag op til sin favoritværdighed, da det blev til en sejr i to sæt over kroatiske Zvonimir Durkinjak med cifrene 21-17, 21-11.

- Jeg synes godt nok, at det er lang tid siden, jeg sidst har spillet en kamp, så det var dejligt at få banket noget rust af og komme i gang, siger Antonsen.

Disse udøvere repræsenterer Danmark ved European Games i Minsk

Atletik

Mathilde U. Kramer (100 meter)
Mette Graversgaard (100 meter hæk)
Janne Nielsen (længdespring)
Marie Vestergaard (spydkast)
Sara Slott Petersen (mixed 4x400 meter)
Ida Karstoft (mixed 4x400 meter)
Helene Holm Gottlieb (The Hunt 600 meter)
Astrid Glenner-Frandsen (The Hunt 200 meter)
Frederik Schou-Nielsen (100 meter)
Andreas F.L. Martinsen (110 meter hæk)
Jonas Kløjgaard Jensen (højdespring)
Benjamin Lobo Vedel (mixed 4x400 meter)
Gustav Lundholm Nielsen (mixed 4x400 meter)
Kristian Uldbjerg Hansen (The Hunt 800 meter)
Nicolai Hartling (The Hunt 400 meter)

Reserver

Anna Øbakke Lange
Olivia Thorsgaard
Mia Helene Mørck
Simon Hansen
Oliver Chabert
Kasper Olsen


Badminton

Anders Antonsen (herresingle)
Mia Blichfeldt (damesingle)
Line Kjærsfeldt (damesingle)
Kim Astrup/Anders Skaarup (herredouble)
Majken Fruergaard/Sara Thygesen (damedouble)
Sara Thygesen/Niclas Nøhr (mixed double)


Boksning

Ditte Ajaaja Frostholm (-60 kilo)
Frederik Lundgaard Jensen (-64 kilo)

 


Bordtennis

Jonathan Groth (herresingle, hold)
Anders Lind (herresingle, hold)
Tobias Rasmussen (hold)
 



Bueskydning

Maja Jager (recurve)
Anne Marie Dorscheus Laursen (recurve)
Randi Degn (recurve)
Tanja Jensen (compound)

 

Judo

Lærke Marie Olsen (-63 kilo)
Emilie Sook (-70)
 


Kajak

René Holten Poulsen (K1 1000m, K1 5000m og K2 1000m)
Nils Jensen Boe (K2 1000m)
Emma Aastrand Jørgensen (K1 200m, K1 500m, K1 5000m og K4 500m)
Line Langelund (K2 200m og K4 500m)
Julie Frølund Funch (K2 500m og K4 500m)
Pernille Knudsen (K2 500m og K4 500m)
Bolette Nyvang Iversen (K2 200m)

 

Karate

Katrine Pedersen (-68)


 

Trampolin

Benjamin Salo Kjær
 

Skydning

Stine Nielsen (riffel)
Rikke Ibsen (riffel)
Anna Nielsen (riffel)
Jesper Hansen (skeet)
Emil Petersen (skeet)
Steffen Olsen (riffel)
Frederik Larsen (pistol)
Esben Jakobsen (riffel)
Mikkel Hansen (riffel)

0 kommentarer
Vis kommentarer

Skærm

Mest læste i sport
Seneste i sport
Forsiden lige nu
Plus anbefaler
Hent flere