Annonce:
Annonce:

Ender i seng med holdkammerat: Verdensmester i våd fejring

Verdensmesteren i snooker dokumenterer, hvordan han som planlagt gik på druk efter triumfen

Mark Williams har dokumenteret, hvordan det blev en særdeles våd nat efter VM-titlen kom i hus. Foto: All Over
Mark Williams har dokumenteret, hvordan det blev en særdeles våd nat efter VM-titlen kom i hus. Foto: All Over
Annonce:

Bizart pressemøde: Verdensmester var splitternøgen

- Jeg skal feste hele natten. Sidste gang jeg vandt, tror jeg, jeg drak lidt mælk og gik i seng. Jeg går ikke i seng denne gang - ikke før det bliver lyst igen.

Sådan lød det fra Mark Williams, da han mandag blev snooker-verdensmester for tredje gang og sad helt nøgen på pressemødet og fortalte om sine fejringsplaner.

Og den 43-årige waliser levede i den grad op til egne planer. Det har han selv dokumenteret på sociale medier gennem adskillige tweets natten og morgenen igennem.

- Før solen står op stopper jeg ikke med at drikke, lød det fra Williams klokken lidt over fire tidligt tirsdag morgen.

En halv time senere blev verdensmesteren fuld af følelser.

Annonce:

- Jeg har aldrig fejret nogle af mine sejre, men denne gang gør jeg det. Uvirkeligt at se alle mine venner nyde dette øjeblik og have det sjovt - kun Matt Harrington og Big Viv mangler, lød det, mens hashtagget sagde 'drømmer jeg eller hvad'.

Yderligere 13 minutter senere - altså omkring kvart i fem om morgenen - skrev Williams igen, og denne gang blev han modig og henvendte sig til fodboldstjernen Kyle Walker.

- Kyle Walker, min dreng var for genert til at spørge dig om et foto i dag. Hvis jeg nogensinde får en chance for at tage ham med til en kamp, kan jeg så plage dig om et foto?, skrev snooker-verdensmesteren, der blot var i gang med øl-opvarmningen.

Kort før klokken 06 kunne Mark Williams slå fast, at han nu var oppe, og solen det samme, og at han stadig havde gang i øl-drikkeriet.

Ved 11-tiden kom så det ultimative foto.

Annonce:

- Morgenen efter - jeg er ikke helt sikker på, hvordan jeg kom i seng med Lee Walker (holdkammerat, der røg ud i 2. kval-runde, red), men hvem bekymrer sig om det, lød det fra verdensmesteren, der viste et yndigt foto af de mænd liggende i sengen i bar overkrop.

Kort efter kom så beviset for, at den stod på tømmermænd og tv-kigning, for verdensmesteren, der både vandt i 2000, 2003 og 2018.

Tirsdag kom det frem, hvorfor farverige Mark Williams optrådte splitternøgen på pressemødet efter finalesejren, og nøgen-stuntet kan du læse om lige her.

God stil: Verdensstjernen hjælper hjemløs i snedrive

Unik præstation: Dansk snookerspiller skriver historie

Blowjob, stoffer og store sejre: Mød snookerens Luis Suárez

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Fra i dag skal hun kaldes for Sylteminister
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: