Den danske ishockeytræner Heinz Ehlers tabte tirsdag aften med sit schweiziske mandskab SC Langna Tigers med hele 3-7 til SC Rapperswil-Jona Lakers.
Præstationen fra hans mandskab fik Heinz Ehlers til at holde sit mandskab inde i omklædningsrummet efter kampen - formentlig ikke for at høre rosende ord for deres indsats.
Danskeren udtaler til den schweiziske avis Blick, at hans hold slet ikke var klar til opgøret.
- Vi trænede godt i den nationale pause. Lakers spillede allerede i søndags, hvilket måske har hjulpet dem med at være i kampform. De så gode og skarpe ud, siger Heinz Ehlers.
SC Langna Tigers ligger i øjeblikket på en 11. plads i den schweiziske række og kæmper derfor om overlevelse i rækken.
Kun deres modstander i tirsdagens kamp ligger under dem.
- Jeg skammer mig over de syv mål imod os. Den var helt gal med disciplinen. Vi var bare ikke klar, udtaler Heinz Ehlers til slut.