En frygtelig ulykke ramte søndag dansk motorsport og ikke mindst motocross-køreren Thomas Kjer Olsen.
Den 25-årige dansker, der blandt andet har vundet VM-sølv i MX2-klassen i 2019, pådrog sig en så alvorlig hovedskade under et kvalifikationsløb i byen Kegums i Letland lørdag, at lægerne besluttede at lægge danskeren i kunstig koma.
Det oplyser hans hold DIGA Procross KTM Racing Team på Facebook.
Artiklen fortsætter under opslaget ...
- Under kvalifikatiosløbet til MXGP i Letland i Kegums, styrtede Thomas Kjer Olsen slemt og blev taget på hospitalet af lægestaben. På hospitalet blev Thomas Kjer Olsen lagt i kunstig koma af lægerne på grund af hovedskaden, lyder det i opslaget.
Der er dog heldigvis relativt gode nyheder om danskerens tilstand efter styrtet.
- Thomas Kjer Olsens tilstand er stabil, og han modtager den bedst mulige behandling, lyder det videre.
Holdet oplyser, at man ikke har yderligere kommentarer, før der er nyt at fortælle.
- Hans familie og holdet vil gerne takke for alle beskeder i forbindelse med Thomas' tilstand og håber, at denne udmelding vil blive respekteret, indtil der er nyt, lyder det fra holdet, der samtidig ønsker danskeren god bedring.
Ud VM-sølvet, som blandt andet gav Thomas Kjer Olsen en plads som nummer 37 på Ekstra Bladets liste over årets 100 største sportspræstationer i 2019, har Thomas Kjer Olsen tidligere vundet VM-bronze to gange.
I 2017 var han desuden nomineret som årets fund af Politiken. Her endte han som nummer fem.