Disse atleter er klar til OL

Se hvilke danske atleter, der er kvalificeret til OL

Rikke Møller Pedersen er en af de svømmere, der er klar til OL. (Foto: Benjamin Kürstein)
Rikke Møller Pedersen er en af de svømmere, der er klar til OL. (Foto: Benjamin Kürstein)

Over 100 danske atleter ventes at komme med til OL i London senere i år.

Fra 27. juli til 12. august skal atleter fra hele verden dyste, og Danmark ventes at sende et hold på godt 100 deltagere afsted.

Det største hold Danmark nogensinde har sendt afsted, London 1948 (179)

De seneste tre gange har Danmark ikke været over 100 deltagere.

Først i starten af juli ved vi helt nøjagtigt, hvilke danskere der skal dyste ved legene.

Se herunder, hvem der er klar til OL:

Følgende danske atleter er udtaget med navn af Danmarks Idræts-Forbund (DIF):

- Atletik: Sara Slott Petersen (hækkeløb) og Andreas Bube (800-meter-løb).

- Skydning: Stine Nielsen (riffelskydning) og Anders Golding (skeetskydning).

- Bordtennis: Michael Maze og Allan Bentsen.

- Kajak: Henriette Engel Hansen.

- Trampolin: Peter Jensen.

- Sejlsport: Lotte Meldgaard, Susanne Boidin og Tina Gramkov (matchrace).

De er også på vej til OL:
Disse atleter har klaret en personlig kvalifikation og synes næsten sikre på OL-deltagelse. Atleter ventes udtaget officielt ved navn på et af de kommende bestyrelsesmøder i DIF, der er møder i begyndelsen af maj - og begyndelsen af juni.

- Svømning: Lotte Friis, Jeanette Ottesen, Mads Glæsner, Rikke Møller Pedersen, Pal Joensen, Mie Ø. Nielsen, Pernille Blume.

- Bordtennis: Mie Skov.

- Boksning: Dennis Ceylan.

- Atletik: Caroline Bonde Holm (stangspring) og Jesper Faurschou (maraton). Faurschou har klaret kravet, men han dyster om OL-billetten med Henrik Them.

Desuden har danske atleter sikret OL-nationspladser i en række andre discipliner, hvor der endnu ikke er sat endeligt navn på deltagerne:

- Skeetskydning: Jesper Hansen.

- Skydning, riffel: Anette Jensen og Kenneth Nielsen.

- Bueskydning, hold, kvinder: (Carina Christiansen, Maja Jager og Louise Larsen).

- Cykling, landevej, mænd: Fire rytter i linjeløbet, to ryttere i enkeltstart.

- Cykling bane: Hold i 4000-meter-holdforfølgelse og omnium (Lasse Norman Hansen).

- Dressur hold: (Nathalie zu Sayn-Wittgenstein, Lisbeth Seierskilde, Anne Van Olst og Sune Hansen). OL-dressurholdet tæller kun tre ryttere.

- Håndbold: Herrelandsholdet. (14 spillere skal med)

- Kajak: K1 200 m (Jimmy Bøjesen) og K4 1000 m (Kim Wraae, René Holten Poulsen, Emil Stær og Kasper Bleibach). Nationspladsen til K4 giver mulighed for at kunne stille op i K1 og K2, afklares senere.

- Roning: Letvægtsfirer: Jacob Barsøe, Morten Jørgensen, Kasper Winther Jørgensen og Eskild Ebbesen. Letvægtsherrerdobbeltsculler: Mads Rasmussen og Rasmus Quist samt letvægtsdamedobbeltsculler: Juliane Elander Rasmussen og Anne Lolk.

- Svømning, holdkap: 4X100 m fri, kvinder. 4X100 m medley, kvinder og 4x200 m fri, mænd.

- Sejlsport: Laser Radial, Finnjolle, Laser, 49'er, RS: X.

0 kommentarer
Vis kommentarer

Skærm

Forsiden lige nu
Plus anbefaler
Hent flere