Guld-Mie: Jeg har lyst til at skrige

Mie Ø. Nielsen vandt guld i 100 meter ryg efter en tæt finale, hvor hun slog europarekorden

Foto: Jens Dresling
Foto: Jens Dresling

Mie Ø. Nielsen vandt fredag aften sin anden guldmedalje ved kortbane-EM i Herning, da hun var hurtigst i 100 meter ryg.

Efterfølgende var hun selvsagt meget tilfreds.

- Lige nu er jeg tilfreds og glad. Jeg har bare lyst til at skrige, men jeg prøver at holde mig selv lidt nede på jorden lige nu. Jeg havde slet ikke regnet med at svømme så hurtigt, siger en storsmilende Mie Ø. Nielsen.

Se også: Sølv-Lotte: Begejstret for publikum

Danskeren kom i mål i 55,99 sekunder, og det var samtidig europarekord.

- Jeg har trænet rigtig godt, og en ny europarekord betyder rigtig meget. Det var rigtig fedt at komme under 56 sekunder for første gang, siger guldvinderen.

Da Mie Ø. Nielsen slog hånden i bassinkanten og vendte sig om, lignede hun et stort spørgsmålstegn, og der gik et øjeblik, før den 17-årige dansker opdagede, at hun havde vundet.

- Hun var så tæt på mig, at jeg troede, hun havde slået ind før mig. Jeg syntes ikke det hele sad, men da jeg så vendte mig om, var jeg bare tilfreds, siger Mie Ø. Nielsen, der kom ind et kvart sekund foran tjekken Simona Baumrtova.

Se også: Dansk EM-guld - lamslået vinder

Den danske guldvinder roste endnu engang publikum for deres enestående opbakning.

- Jeg er bare glad for, at hele Danmark støttede mig.

Torsdag aften var Mie Ø. Nielsen en del af det danske kvindehold, der vandt guld i holdkappen 4x50 meter fri, hvor danskerne også satte ny verdensrekord.

Følgende danske svømmere har vundet EM-medaljer i Herning:

Guld:
* Mie Ø. Nielsen, Jeanette Ottesen, Pernille Blume og Kelly Riber Rasmussen i 4x50 meter fri holdkap
* Mie Ø. Nielsen i 100 meter ryg

Sølv
* Rikke Møller Pedersen i 200 meter bryst
* Jeanette Ottesen i 50 meter butterfly
* Lotte Friis i 800 meter fri

[[[[[

Fredagens resultater fra EM i kortbanesvømning i Herning:

Mænd:

50 m ryg, semifinale 2:
1. Stefano M. Pizzamiglio, Italien, 23,55 sekunder
2. Guy Barnea, Israel, 23,64
3. Camille Lacourt, Frankrig, 23,70
7. Magnus Jakupsson, Danmark, 24,06
9. Andreas Schiellerup, Danmark, 24,15

Andreas Schiellerup og Magnus Jakupsson gik ikke videre.

50 m ryg, finale:
1. Jeremy Stravius, Frankrig, 23,19 sekunder
2. Christian Diener, Tyskland, 23,38
3. Pavel Sankovich, Hviderusland, 23,45

100 m fri, indledende heats:
1. Vladimir Morozov, Rusland, 46,56 sekunder
2. Marco Orsi, Italien, 46,89
3. Daniil Izotov, Rusland, 47,03
32. Daniel Skaaning, Danmark, 48,91
48. Magnus Westermann, Danmark, 50,00

Daniel Skaaning og Magnus Westermann gik ikke videre.

100 m butterfly, finale:
1. Evgeny Korotyshkin, Rusland, 49,68 sekunder
2. Jeremy Stravius, Frankrig, 50,09
3. Steffen Deibler, Tyskland, 50,23

400 m medley, indledende heats:
1. David Verraszto, Ungarn, 4.06,47 minutter
2. Tim Wallburger, Tyskland, 4.06,56
3. Chris Christensen, Danmark, 4.07,65
19. Viktor B. Bromer, Danmark, 4.14,07
29. Frans Johannessen, Danmark. 4.23,41

Anton Ørskov Ipsen blev diskvalificeret. Chris Christensen gik videre til finalen. Viktor B. Bromer og Frans Johannessen gik ikke videre.

400 m medley, finale:
1. David Verraszto, Ungarn, 4.03,48 minutter
2. Gal Nevo, Israel, 4.03,50
3. Federico Turrini, Italien, 4.03,94

Chris Christensen, Danmark, blev diskvalificeret

Mixed:

4x50 m medley, indledende heats:
1. Tjekkiet (Simona Baumrtova/Petr Bartunek/Lucie Svecena/Tomas Plevko), 1.40,13 minutter
2. Rusland (Vitaly Melnikov/Vyacheslav Sinkevich/Rozaliya Nasretdinova/Elizaveta Bazarova) 1.40,13
3. Hviderusland (Aliaksandra Herasimenia/Yury Klemparski/Yaushen Tsurkin/Sviatlana Khakhlova), 1.40,34
14. Danmark (Andreas Schiellerup/Niklas Hedegaard/Katrine Holm Sørensen/Julie Levisen), 1.43,42

Danmark gik ikke videre.

4x50 m medley, finale:
1. Rusland (Vitaly Melnikov/Yuliya Efimova/Svetlana Chimrova/Vladimir V. Morozov), 1.37,63 minutter (verdensrekord)
2. Tyskland (Christian Diener/Caroline Ruhnau/Steffen Deibler/Dorothea Brandt), 1.39,32
3. Tjekkiet (Simona Baumrtova/Petr Bartunek/Lucie Svecena/Tomas Plevko), 1.39,54

Kvinder:

50 m butterfly, finale:
1. Sarah Sjöström, Sverige, 24,90 sekunder
2. Jeanette Ottesen, Danmark, 25,03
3. Inge Dekker, Holland, 25,29

100 m fri, finale:
1. Ranomi Kromowidjojo, Holland, 51,78 sekunder
2. Sarah Sjöström, Sverige, 51,99
3. Aliaksandra Herasimenia, Hviderusland, 52,34
4. Jeanette Ottesen, Danmark, 52,46
9. Pernille Blume, Danmark, 53,37

100 m ryg, finale:
1. Mie Østergaard Nielsen, Danmark, 55,99 sekunder (europarekord)
2. Simona Baumrtova, Tjekkiet, 56,28
3. Daryna Zevina, Ukraine, 56,94

100 m medley, semifinaler:
1. Katinka Hosszu, Ungarn, 58,37 sekunder
2. Ruta Meilutyte, Litauen, 58,78
3. Amit Ivri, Israel, 58,87
19. Julie Levisen, Danmark, 1.02,07 minutter

Julie Levisen gik ikke videre.

200 m bryst, finale:
1. Yulia Efimova, Rusland, 2.14,39 minutter (verdensredkord)
2. Rikke Møller Pedersen, Danmark, 2.15,21 (dansk rekord)
3. Vitalina Simonova, Rusland, 2.18,88.

800 m fri, finale:
1. Mireia Belmonte, Spanien, 8.05,18 minutter
2. Lotte Friis, Danmark, 8.08,68
3. Sharon Rouwendaal, Holland, 8.14,24.

]]]]]
0 kommentarer
Vis kommentarer