Den britiske tennisstjerne Andy Murray er godt og grundig træt af, at han lod sig distrahere af verdensetteren Novak Djokovic' mange afbrydelser i søndagens Australian Open-finale.
Den senere vinder Djokovic modtog behandling for en håndskade, og flere gange var den gal med bentøjet på vej mod finalesejren på 7-6, 6-7, 6-3 og 6-0.
Især en episode i begyndelsen af det afgørende tredje sæt blev indledningen på Andy Murrays nedtur.
- Tredje sæt var frustrerende, fordi jeg blev lidt distraheret, da han faldt om på banen efter et par slag.
- Det så ud til, at han havde krampe, og det distraherede mig en smule, siger Andy Murray.
Briten tør dog ikke sige, om det var en bevidst taktik fra Djokovic' side at hyle ham ud af den.
- Jeg ved det ikke. Har ingen idé.
Djokovic vandt finalen: Sluttede med 6-0
- Men hvis der var tale om krampe, så er det svært at komme sig så godt, som han gjorde i sidste ende.
- Jeg er frustreret på mig selv, fordi jeg lod mig gå på af det i begyndelsen af tredje sæt, for jeg var inde i en god periode. Jeg havde momentum, men faldt ud i 10 minutter, og så mistede jeg det, siger Murray.
Det var fjerde gang i karrieren, at den sjetteseedede skotte tabte finalen i Melbourne. Tre af gangene har Novak Djokovic stået i vejen for den ultimative triumf.
Serberen har nu vundet turneringen fem gange, hvilket kun australske Roy Emerson har gjort bedre. Emerson, der overrakte Djokovic pokalen søndag, vandt i 1960'erne Australian Open seks gange.
- Det er et privilegium og en ære at stå tilbage som mester for femte gang og nu tilhøre en elitegruppe af spillere som Sir Roy Emerson, Rod Laver og sportens legender, siger Djokovic.