Hun har hørt til blandt de mangeårige kritikere af Caroline Wozniackis spillestil, men efter den danske grand slam-triumf i Australien bøjer Chris Evert sig nu for det hun har set på det seneste, og som kulminerede den aften på Rod Laver Arena.
Men hun mener også, at triumfen i højere grad bygger på noget mentalt end noget rent tennisfagligt, siger hun til Tennis World. Og her trækker hun i høj grad Carolines amerikanske forlovede, David Lee, med ind i ligningen.
- Jeg føler, at han virkelig har bibragt hende mere inspiration og motivation, siger hun om den tidligere basketballstjerne.
- Han har været der, og han har gjort det. Han ved alt om, hvad pres er.
- Med hans tilstedeværelse er der en aura af tro omkring hende og en bedre fornemmelse for at kunne fokusere, siger den 18-dobbelte grand slam-vinder i single og sender en stor buket efter Caroline:
Caroline var i Danmark lige efter sin store sejr:
- Hun har gjort sig fortjent til det. Det var næsten noget, der skulle ske. Skæbnebestemt. Hun vandt sæsonfinalen, blev forlovet og vandt Australian Open.
- Det er godt at være Caroline Wozniacki lige nu, siger Chris Evert, som også gætter på, at David Lee har en aktie i, at danskeren overhovedet stadig er aktiv.
- Det kan skyldes David og den motivation.
- Hun har altid sagt, at når hun er lykkelig udenfor banen, så er hun det også indenfor.
- Han har sikkert også bidraget til at gøre hende mere aggressiv. Han var selv en aggressiv spiller. Han så, at hendes fundament var hendes stabilitet, og han har formentlig sagt til hende: ’Gå efter dine slag og tro på dig selv’.
Her kan du endelig få lov at hylde Caroline Wozniacki i København
Mentalt slidt: Ung russer fælder træt Wozniacki
Eksklusive billeder: Mesterlige Caroline er i Danmark
Kong Federer hylder Caro: Jeg er så glad på hendes vegne
Champagne-Caroline dagen derpå: Jeg spiller resten af sæsonen
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.