Med lottospilleres øjne vil 2011 først og fremmest blive husket for den pulje i onsdagslotto, som ikke blev udløst. Siden maj har Superpuljen vokset sig til hidtil usete højder og bliver først udløst engang i 2012.
Andre spillere hos havde dog heldet til at trodse alle sandsynligheder og kan tænke tilbage på 2011, som året hvor de blev millionærer på spil.
I det forgangne år producerede Danske Spil 116 spilmillionærer. Langt hovedparten vandt på lotto om lørdagen, onsdagslotto eller joker - 102 af dem for at være helt præcis.
De største var et ægtepar fra Padborg, som i uge 45 vandt 29.288.063 kroner i lotto. Udover at købe et sommerhus på Rømø overvejede de også at donere penge til Julemærkehjemmet i Kollund og Kræftens Bekæmpelse.
Årets næststørste gevinst faldt i august, da en anonym onlinespiller ramte den rigtige joker-kombination til 28.301.966 kroner. Den tredjestørste gevinst kom også i joker og var 24.623.408 kroner værd.
Vinderne var nok engang et ægtepar. Denne gang i 50'erne og fra Nordsjælland.
Læs også:
Vandt 24 mio: Jeg var lige ved at besvimeEn fynsk kvinde fra Odense NV kommer heller ikke til at glemme uge 29 i 2011 lige med det samme. Her ramte hun nemlig syv rigtige i lotto til 18.368.972 kroner ... endda ved en pludselig indskydelse.
Den femtestørste gevinst i år blev vundet i maj i Galten og lød på 18.202.134 kroner.
Fælles for de store vindere var, at de forblev anonyme. Faktisk trådte kun et vinderpar frem for pressen. Det var Peter og Klaus fra Kolding, som i februar vandt 4,6 millioner i onsdagslotto.
Læs også:
Gemte lottogevinst i tørretumblerenJyderne tog sig af de fleste milliongevinster (42 i alt) efterfulgt af sjællænderne (31) og onlinespillerne (31).
De resterende milliongevinster i 2011 fra Danske Spil blev vundet i Quick (9), Millionlotteriet (3), Dantoto (1) og Keno (1).
Læs også:
Skrabede sig til 1,2 millioner kr.