Verdens nummer et i kvindetennis kan ikke klage over lodtrækningen, før det går løs fra på mandag i Wimbledon.
Alligevel fortsætter både bookmakere og spillere med at tvivle på den topseedede Wozniackis chancer i turneringen.
- Der er styrkeforskel på de to halvdele. Caroline har selvfølgelig fået Sharapova, men undgår til gengæld en del andre svære modstander og kan tidligst møde en Williams-søster i semifinalen.
Læs også: Caroline regnes kun som outsider
- Der er bred enighed om, at det er en god lodtrækning for Wozniacki, og hun burde i min verden være faldet i odds, men det fald har kun været marginalt, siger Peter Weinreich fra spillebørsen Betfair.
I går gav Caroline Wozniacki 11,90 gange pengene på Betfair (efter kommission), og efter lodtrækningen faldt det kun til odds 11,50.
To favoritter
- Som favorit til at vinde Wimbledon har Serena og Sharapova nærmet sig hinanden, og de ligger og veksler mellem at være størst favorit. Venus er til gengæld gået lidt op i odds, fordi hun har fået en svær lodtrækning, siger Peter Weinreich.
Favoritterne giver ca. 5,80 gange pengene, mens Venus giver ca. 9,20.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.