Bare en enkelt sejr. Sådan lyder kravet til Birger Jørgensen, hvis han vil slutte året som vinder af Ekstra Bladets V65 Kuskeliga.
Der resterer søndagens seks løb i konkurrencen, og øjeblikkets duks, Steen Juul, tager ikke til Aarhus for at forsvare førstepladsen.
Hjemmebanehåbet starter i de første tre løb, og den umiddelbare vurdering for den tidligere verdensmester lyder:
– Jeg synes, at det ser rigtig svært ud.
– Jeg er ikke helt optimist med Rositta May (9 i V65-1), og det ser svært ud også for Razor Shadow (9 i V65-1).
– Det er nok heller ikke ligetil med One Fine Cocktail (7 i V65-3), siger Birger Jørgensen og holder en lille pause.
– Blodprøvemæssigt er han i orden nu. Jeg håber på, at han fungerer, og jeg havde lidt tiltro til ham sidst. Feltet er på det jævne, så jeg tror alligevel, at det er en lille chance, siger han.
Få travnyheder på facebook. Tilmeld dig Ekstra Bladet Travs facebook-side
Sætter alle sejl til
De 15 bedst placerede kuske på listen er sikre på deltagelse i Ekstra Bladets V65 Mesteren. Det løb køres på travbanen i Odense søndag 8. januar. På forhånd har Morten Friis meldt afbud til løbet, og det betyder, at 16.-pladsen giver adgang.
For 200 kroner om måneden kan du være medejer af to heste hos Morten Friis
Det forsøger blandt andet Kenneth Andersen at udnytte. Med en sejr i Aarhus borer han sig lige nøjagtig ind på 16.-pladsen foran svenske Johnny Takter.
– Jeg har ikke de helt store chancer, men jeg prøver igen at starte New King (8 i V65-6). Jeg gør alt, hvad jeg kan for at komme med i det løb.
– Det vil være fint at nå med, og så er det jo også god reklame for mig, så jeg sætter alle sejl til, siger den nordjyske travspire, der er ansat hos sin far, Pauli.