SKIVE (Ekstra Bladet): Fjerde sejr i træk og en indtjening på 263.000 kroner. De senste fem-seks uger har været succesfulde for kredsen omkring den treårige travhoppe Toffifee D.
Søndag skrev hun sig ind i travsportens historiebøger som vinder af Dansk Avlsløb for Hopper. Det skete i let stil. Steen Juul sendte Bo Westergaards hest til front, og der blev den. I sidste sving blev der sagt farvel og tak.
- Den var ikke helt sikker i travet på langsiderne, men i sidste sving, der føltes den som en million, sagde Steen Juul efter sejren.
Genvalg til Steen Juul
Næste start bliver i Grand Circle 3-års Hoppechampionat senere i november.
- Jeg vil tro, at jeg skal køre igen.
- Det er en stærk og reel hest, men det er også en hest, der ikke er færdigudviklet endnu. I dag var det lige så let., som det så ud, sagde Steen Juul.
- Man skal aldrig lave om på et vinderhold. Derfor er det selvfølgelig Steen Juul der kører i årets sidste start, sagde Peter Jensen, der træner hesten sammen med Bo Westergaard.
Ekstra Bladets Travside: ekstrabladet.dk/trav
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.