Travhesten Tycoon Conway Hall har været skadesplaget i flere omgange.
Indimellem har den dog vist sig som en hest med egenskaber til at begå sig i verdenseliten.
Derfor er det med garanti ekstra glædeligt for kredsen omkring hesten, at de to starter efter mere end et års pause begge er endt med imponerende sejre.
Den anden af de to kom i hus søndag i Liga 1-løbet Travkongen på Billund Trav.
- Den var ligeså fin som op til første start. Jeg synes, det gik forbandet langsomt, da jeg sad i spids, og den ville gerne løbe stærkere, men den er blevet meget mere rolig, og det er positivt, sagde Steen Juul efter sejren.
- Tycoon Conway Hall er på vej tilbage og går stadig med sko, så vi er lidt forsigtige endnu. Jeg synes teamet har gjort et fantastisk arbejde med at få den her hest tilbage. Jeg havde ingen tro på det, sagde Steen Juul ifølge danskhv.dk.
Sejren, der blev hjemtaget på helt udramatisk vis.
Steen Juul tog prompte spidsen og blev der løbet ud efter en afslutning i 08-fart de sidste 500 meter.