Det gode humør er varemærke for cykelrytteren Chris Anker Sørensen, også når tingene ikke lige går hans vej.
Tirsdag aften styrtede han under et gadeløb i Jerusalem, ramte en granitpille, beskadigede musklerne i venstre lår og fik snittet venstre skinneben op, så han kunne se ind til knoglerne.
Se også: Frygter brud efter slemt Chris Anker-styrt
Onsdag blev han udskrevet fra hospitalet i Jerusalem med beskeden om at tage 14 dages total ro, og så er der jo stadig et par dage til at komme i form til juleaften.
- Det tyder på, jeg kommer til at danse med om juletræet, men det kan godt være, jeg må stå af på 'Nu er det jul igen,' siger Chris Anker Sørensen.
- Jeg er lidt mørbanket, og jeg halter på mit venstre ben. Det er lidt stift, og de næste par uger kan jeg nok ikke bruge benet til det store, men så burde jeg være tilbage igen.
- Jeg har en del smerter og skal tage noget smertestillende for at kunne sove ordentligt om natten, men jeg kan ikke andet end at ligge ned og halte ud for at tisse, og derfor regner jeg med, at jeg snart tager hjem til familien, siger han.
Resten af Team Saxo Bank slutter træningslejren i Israel på søndag.
Tirsdag blev det rygtet, at en kat havde fældet danskeren.
- Karsten Kroon og jeg var ved at vælte i en kat, men vi undgik det. Lidt længere nede ad ruten var der en israeler, der kom til at køre ind i mig, jeg væltede og landede ind i en granitpille. Sådan en flytter sig ikke lige, og da jeg lå der, var jeg sikker på, benet var brækket.
Han slap billigere og uden brud.
- Musklerne har fået et ordentligt slag og er ødelagt lidt, men de skal bare have lidt ro, så gror de sammen igen. De fire sting i skinnebenet skal fjernes om 14 dage, og når de er fjernet, burde jeg være ok igen, siger han.
Han måtte overnatte på hospitalet i Jerusalem natten til onsdag.
- Mit ben er nærmest hævet op til dobbelt størrelse, så de ville observere, at der ikke var indre blødninger, som gjorde, at de på et tidspunkt var nødt til at tappe blod ud af benet.
- Det var der ikke, de tog blodværdier på mig hele natten, og de faldt hele tiden, så det var perfekt.
Læs mere: Chris Anker slipper med skrækken
Sørensen forventer så småt at begynde på træningen igen i juleugen. Træningsplanerne forud for næste år er sat lidt tilbage.
- Men på en måde kan det måske være meget sundt, for så er jeg ikke helt så hurtigt ude at starthullerne, som jeg plejer at være, hvor jeg risikerer at overtræne for tidligt.