Mesterskabet glippede for Contador

Saxo Bank-Sungards kaptajn var tæt på at hente det spanske mesterskab søndag

Mens Saxo Bank-Sungard hentede det danske mesterskab i linieløb ved Nicki Sørensen søndag eftermiddag, glippede sejren for det danskejede mandskab i Spanien.

Den tredobbelte Tour-vinder Alberto Contador måtte se sejren ryge til allersidst, da José Joaquin Rojas strøg forbi med 200 meter til mål. Contador blev nummer to, mens Koldo Fernández blev treer.

Det var Contadors første linieløb siden sejren i Giro d'Italia for en lille måneds tid siden. Fredag blev han nummer tre på enkeltstarten.

Resultater fra de nationale mesterskaber for mænd

Belgien, 241,2 km: 1. Philippe Gilbert, Lotto, 5.19,38 timer, 2. Gianni Meersman, FdJeux, 2 sekunder efter, 3. Jelle Wallays, Vlaanderen, samme tid.

Canada, 180 km: 1. Svein Tuft, Spidertech, 4.32,09 timer, 2. Will Routley, Spidertech, samme tid, 3. Zachary Bell, s.t.

Frankrig, 234,5 km: 1. Sylvain Chavanel, Quick Step, 6.00,25 timer, 2. Anthony Roux, FdJeux, 38 sekunder efter, 3. Thomas Voeckler, Europcar, 42.

Holland, 243 km: 1. Pim Ligthart, Vacansoleil, 2. Bram Tankink, Rabobank, 3. Reinier Honig, Landbouwkrediet.

Italien, 208,8 km: 1. Giovanni Visconti, Farnese Vini, 5.43,46 timer, 2. Mauro Santambrogio, BMC, samme tid, 3. Simone Ponzi, Liquigas, s.t.

Luxembourg, 160,8 km: 1. Fränk Schleck, Leopard, 3.54,06 timer, 2. Andy Schleck, samme tid, 3. Laurent Didier, Saxo Bank Sungard, 1,15 minutter efter.

Norge, 195,6 km: 1. Alexander Kristoff, BMC, 5.01,30 timer, 2. Vegard Stake Laengen, Joker-Merida, samme tid, 3. Thor Hushovd, Garmin, 1,21 minutter efter.

Rusland: 1. Pavel Brutt, Katusha, 2. Eduard Vorganov, Katusha, 3. Yuri Trofimov, Katusha.

Schweiz, 193,6 km: 1. Fabian Cancellara, Leopard, 4.08,56 timer, 2. Steve Morabito, BMC, samme tid, 3. Martin Kohler, BMC, 1,29 minutter efter.

Spanien, 196,7 km: 1. Jose Joaquin Rojas Gil, Movistar, 5.01,25 timer, 2. Alberto Contador, Saxo Bank Sungard, 1 sekund efter, 3. Koldo Fernandez, Euskaltel, 28.

Sverige, 200 km: 1. Philip Lindau, CykelCity, 4.45,54 timer, 2. Alexander Gingsjö, Nordic ECO, 2 sekunder efter, 3. Marcus Johansson, CK Hyme, samme tid.

Tyskland, 210,6 km: 1. Robert Wagner, Leopard, 4.43,23 timer, 2. Gerald Ciolek, Quick Step, samme tid, 3. John Degenkolb, HTC, s.t.

Østrig, 170 km: 1. Matthias Krizek, Team 2000, 4.06,09 timer, 2. Riccardo Zoidl, RC Arbö, 20 sekunder efter, 3. Andreas Hofer, Tyrol, 1,06 minutter efter.

0 kommentarer
Vis kommentarer
Mest læste i sport
Seneste i sport
Forsiden lige nu
Plus anbefaler
Hent flere