Annonce:
Annonce:

Døren åbnet for sprinter: 13 danskere kan køre Touren

Tour-arrangør ASO har sat navne på de 22 hold, der skal køre Tour de France til sommer. Valget af det franske Fortuneo-mandskab lukker hurtige Michael Carbel ind i folden af mulige danske deltagere

Michael Carbel (th) vandt i september bronze ved U23-VM i Norge, hvilket i høj grad var med til at sikre ham en professionel kontrakt med franske Fortuneo-Samsic. Guldet blev vundet af Benoit Cosnefroy fra Frankrig, mens Lennard Kämna fra Tyskland tog sølv. Foto: AP.
Michael Carbel (th) vandt i september bronze ved U23-VM i Norge, hvilket i høj grad var med til at sikre ham en professionel kontrakt med franske Fortuneo-Samsic. Guldet blev vundet af Benoit Cosnefroy fra Frankrig, mens Lennard Kämna fra Tyskland tog sølv. Foto: AP.
Annonce:
Følg Cykling

Sandsynligheden er ikke stor, men i teorien har den danske sprinter Michael Carbel mulighed for at køre Tour de France til sommer sammen med de 12 af sine landsmænd, der kører på World Tour-niveau.

Carbel er nytiltrådt på det franske prokontinentalhold Team Fortuneo-Samsic, som mandag fik wildcard af Tour-arrangør ASO til både Tour de France, Paris-Nice og Critérium du Dauphiné.

Carbel afløser på holdet den hurtige brite Dan Mclay, som er rykket til EF Education First, men han er næppe inde i billedet til Touren allerede nu. Det er derimod en pænt stor flok af de 12 World Tour-ryttere, hvis hold automatisk får udstukket adgangskort til Tour de France.

Jakob Fuglsang er selvskrevet på Astana som kaptajn, og holdet agter at sende hans tre landsmænd på holdet med til Frankrig som hans hjælperyttere. Det drejer sig om Michael Valgren, Jesper Hansen og Magnus Cort.

Annonce:

På Trek-Segafredo er Mads Pedersen ved at være klar til Tour-debut, men han fortæller til TV 2, at det lige nu er planen, at han skal køre Giro d’Italia. Det betyder givetvis, at han ikke også kører Tour de France. Hans holdkammerat Niklas Eg er nyprofessionel og er med stor sandsynlighed ikke i spil til Touren i år.

Søren Kragh Andersen på Team Sunweb er derimod stillet Tour-debut i udsigt, og det er sandsynligt, at veteranerne Lars Bak (Lotto-Soudal), Michael Mørkøv (Quick Step) og Matti Breschel (EF Education First) tager endnu en tørn i verdens største cykelløb.

Christopher Juul Jensen på det australske Michelton-Scott kører efter alt at dømme Giro d’Italia i år. Mads Würtz Schmidt, som kører for det schweizisk indregistrerede Katusha-mandskab, har også adgang til at køre Tour de France.

Ud over adgangsbillet til de 18 World Tour-mandskaber uddelte ASO mandag wildcard til fire prokontinentalmandskaber. Ud over Fortuneo-Samsic er det Cofidis, Direct Energie og Wanty-Groupe Gobert.

Dansk stortalent bliver professionel i USA

Ny boss med drastisk tiltag: Vil skære yderligere ned

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Ubegrænset Sport
Ekstra Bladet
Så løber du aldrig tør
79
,-
/md.

DAGENS EB+

Annonce:
Hvis Mette går, bør der udskrives valg
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Annonce: