Der var Tadej Pogacar, og så var der alle andre under Paris-Nice.
Det satte det slovenske fænomen en tyk streg under, da han på søndagens etape satte Jonas Vingegaard og de øvrige konkurrenter godt og grundigt på plads.
Dermed fik UAE-stjernen også taget en stor skalp over for sin danske konkurrent, der som bekendt vandt den store duel under Tour de France sidste sommer.
Men selvom denne uges suveræne kørsel fra Pogacar ville få nogen til at udråbe sig selv som den store favorit til at vinde verdens største cykelløb, var det ikke noget, sloveneren ville høre tale om.
- Der er mange favoritter til Touren, og der er stadig lang tid til endnu med mange løb imellem. Vi må se, lød det diplomatisk på pressemødet, efter triumfen var sikret.
Heller ikke i den interne duel med Jonas Vingegaard lægger sloveneren noget særligt i, at han på nuværende tidspunkt ser ud til at være et stykke bedre end sidste års Tour-vinder.
- Det var ret meget det samme sidste år under Tirreno-Adriatico, og der slog han mig stadig i Touren. Så det er ikke noget specielt. Den her gang var jeg bedre end ham, og vi vil se i de kommende løb, om han kan forbedre sig.
Var bedre sidste år
Tadej Pogacar gjorde ellers rent bord under Paris-Nice, hvor han vandt alle tre bjergetaper.
Søndag tog han endda selv initiativet og angreb i stedet for blot at forsvare sig. Alligevel mener den slovenske superstjerne stadig, at han har et endnu højere niveau, han kan nå.
- Jeg synes, jeg var bedre på det her tidspunkt sidste år. Der var jeg virkelig stærk, og jeg føler stadig, at jeg nu har lidt at forbedre, men heller ikke meget.
Tadej Pogacar vandt Paris-Nice med 58 sekunder ned til David Gadu på andenpladsen, mens Jonas Vingegaard sluttede som nummer tre - 1 minut og 39 sekunder efter.