PRA LOUP (Ekstra Bladet): Man må håbe, at Tour de France-feltet havde udnyttet hviledagen optimalt, for da løbet blev genåbnet onsdag med årets første store etape i Alperne, gik det vildt for sig fra start, og den tendens fortsatte hele eftermiddagen.
Først måtte podiekandidaten Tejay van Garderen udgå med sygdom, og senere på etapen styrtede Alberto Contador så på den vanskelige nedkørsel fra Col d’Allos og mistede kostbar tid til sine nærmeste konkurrenter i toppen af klassementet.
Contador dropper drøm - Froome tager over
De to episoder blev de altoverskyggende temaer for dagen, og ifølge Sky-stjernen Richie Porte er hændelserne et tydeligt bevis på, at Tour de France er gået ind i sin afgørende fase, hvor kræfterne ikke er, hvad de har været, og der hersker en stemning af kaos i feltet.
- Da først Movistar så, at Tejay (van Garderen, red.) var syg, gik de i kødet på ham. Så det var en af de her vanvittige etaper. Det er Tour de France, og der en masse trætte gutter her i tredje uge, og hver dag kommer til at blive én stor krig, siger Porte til Ekstra Bladet.
Udskældt Majka: Ingen bad mig om stoppe
Selv var han tidligt på etapen stukket af sted i et udbrud som følge af den kendsgerning, at der var uro og kaos i feltet. Men det var rent faktisk ikke en del af den taktik, der var planlagt på forhånd hos Team Sky, som ellers har for vane, at lade intet være overladt til tilfældighederne.
- Det var en underlig dag. Det var aldrig min plan, at jeg skulle tage del i det store udbrud, men pludselig fandt jeg mig selv der. Dernæst fik jeg en holdordre om at komme tilbage og hjælpe Chris (Froome, red.), siger Richie Porte.
- Men i sidste ende var det en smule skuffende, for Alberto Contador styrtede lige foran mig, så det (Portes tilbagekomst til favoritgruppen, red.) var til ingen nytte.
Tourmalets effekt: Ægteparret med hovedrystende Tour-plan
Australieren kunne dog glæde sig over, at Chris Froome ikke fik problemer på den afsluttende stigning og dermed forsvarede sin komfortable føring i klassementet, hvor han fortsat har 3.10 minutter til Nairo Quintana på andenpladsen.
I dag har colombianeren og de øvrige bejlere til Tour-tronen dog gode muligheder for at udfordre Froome på ny, når feltet på vej fra Gap til Saint-Jean de-Maurienne blandt andet skal over stigningen Col du Glandon, der er uden for kategori.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.