Du kan se 2. division hos Ekstra Bladet+ LIGE HER
De jagter oprykning til 1. division, Hillerød Fodbold, og klubben fra 2. division, der er trænet af Christian Lønstrup, får nu en spændende spiller med et godt cv i truppen.
Klubben fortæller på sin hjemmeside, at man har hentet den 23-årige midtbanespiller Tobias Arndal, der har en fortid i AC Horsens.
Arndal har fået en aftale, der løber frem til sommer, skriver klubben på sin hjemmeside.
- I Tobias får vi en dygtig spiller, han er ydmyg og arbejder stenhårdt for holdet. Han har prøvet miljøet fra øverste hylde og kan trods sin unge alder bidrage med de erfaringer, han har.
- 'Løns' (Christian Lønstrup red.) har før været dygtig til at arbejde med spillere, der har været på højeste niveau, og jeg er sikker på, han kan forløse Tobias hos os. Det er god tilføjelse til truppen, hvor han allerede er faldet godt til, siger sportsdirektør Jackie Rasmussen til Hillerøds hjemmeside.
Det blev til 20 kampe og to scoringer for AC Horsens.
Arndal kom til Horsens fra Oure, inden han august 2019 skiftede til norske Arendal. Siden januar har han været kontraktfri, og nu har han altså skrevet under på en aftale med Hillerød.
Hillerød ligger nummer syv i 2. divisions Gruppe 2.
Du kan se 2. division hos Ekstra Bladet+ LIGE HER