Find dit hold: Lodtrækning til DBU Pokalen

Se hele lodtrækningen til DBU Pokalens indledende runde her

Semifinalerne i DBU Pokalen er allerede godt i gang. Men allerede i dag klokken 12 blev der trukket lod om, hvem der skal møde hinanden i første runde af næste års pokalturnering.

Det er altså hold fra de nederste serie-rækker og helt op til Københavnserien, Jyllandsserien og Fynsserien, som er i bowlen.

For nogle hold slutter drømmen allerede i første runde, mens andre stadig vil have chancen - eller nok nærmere drømmen - om at nå hele vejen til Parken.

Se hele lodtrækningen nederst i artiklen

Hvis dit hold sidder over i første runde kan du finde hele oversigten her:

http://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/dansk_fodbold/dbupokalen/



1. runde – DBU Fyn

Munkebo (S2) – BK Sydlangeland (S2)

Tårup (S1) – Egebjerg (S1)

Skårup (S1) – Allesø (S1)

Aunslev (S3-1) – Tåsinge (S1)

Åsum (S2) – Bolbro (S1)

FC Posten (S3-2) – Kildemosen (S2)

Bøgebjerg (S2) – Glamsbjerg (S1)

B67 (S1) – Stjernen (S1)

BIH Odense (S3-1) – Skjoldsparken (S3-1)

Vindinge (S2) – Gislev (S2)

Nyborg (S1) – Kværndrup (S1)

Øernes Fodsports Forening (S2) – Ringe (S1)

Langtved (S2) – Højby (S2)

FC Odense (S4) – Kullerup/Refsvindinge (S3-2)

Kirkeby (S2) – Hårslev (S1)

Lunde (S2) – Horne (S2)

Gelsted (S4) – Bogense (S4)



1. runde under DBU Sjælland.

Atletico Hilal - Annisse IF (S3)

Borup IF - FIF, Hillerød

Alsønderup SG&I - IF Bytoften

Føllenslev-Særslev IF - Højby IF

1165 Firhøj Stadion

Havdrup GI - Gadstrup IF

Greve BK 85 - Anadolu IF

Gilleleje FK - Kokkedal BK

Egevoldens IC - FC Hvidovre

Hørve IF - Dianalund IF

Korsør FC - Kr. Helsinge IF

BK Internazionale - Jægerspris IK

Karrebæk IF - Ruds Vedby IF

Ishøj United - Grantoftens IF

Hvidebæk IF - FS Hashøj

Køge FC - Gundsømagle IF

Høje Tåstrup IF - Lellinge IF

Nord-Øst FC - Kr. Værløse IF

Kokkedal Lokal Fodbold - KBK Hillerød

Kværkeby IF - Præstø IF

Stillinge IF - Undløse BK

Kvistgård IF - Mladost IF

Newroz BK - Toksværd Olstrup Fodbold

Rødvig G&I - Tune IF

1063 Boestofte Hallen

SFT - AIK 65 Strøby Fodbold

Sierslev FC - Mosede BK

FK Sydsjælland 05 - Ishøj BK

Ølsted IF - Slangerup & OIF

Svinninge IF - Jyderup BK

Ørslev-Bjerge IF - Store Heddinge BK



1. Runde: DBU Lolland-Falster

Hunseby - NAB

B. 1938 - MB

Væggerløse - B. 1901

SB - Tingsted

NFB – TGB

Rudbjerg - Sydalliancen

B. Velo - ØUB

Rødbyhavn - SIF

HIF - Ny Kappel BK

Eskilstrup - NB

Hjemmehold Udehold

BTI/TMI (S5/111) Bagterp IF (S5/112)

Asdal IF (S5/112) Jerup IF (S5/111)

Understed IF (S5/115) Poulstrup Vrejlev 81 (S5/114)

Klokkerholm IF (S5/116) Skæve IF (S5/115)

FC Jakip (S6/200) Moseby B (S5/119)

Thise IF (S5/113) Thorup IF (S5/117)

Vindblæs B (S5/125) Aggersund IF (S5/119)

Ravnkilde/Haverslev (S5/126) HVH (S5/125)

FC Limfjorden (S5/120) Sørup IF (S5/125)

Hjerm FIF (S6/209) Ejsing B (S5/135)

Vridsted IF (S5/135) Feldborg/Haderup IF (S5/134)

Hee SF (S5/139) Idom IF (S5/132)

Timring IK (S6/230) Nr. Vium GF (S5/140)

Skibbild IF (S5/142) Borris IF (S5/140)

Engesvang Fremad (S5/143) Bryrup IF (S5/163)

Bygningsteknisk FF (S6/227) FC Bondestorm (S5/160)

Gødvad GIF (S6/228) Sorring/Toustrup IF (S5/151)

HØST IF (S6/221) Randers B 1337 (S5/145)

FF Klettar (S6/223) TRIF (S5/148)

Aarhus Juniors (S5/156) AC S.M.Ø.L.F. (S5/158)

Fuglebakken BK (S6/222) DGS IF (S5/158)

FC Skagen Magic (S6/222) FC Kegle (S5/160)

Flamengo Garrinchas (S6/222) FC Gnu (S5/155)

FC Engelunden (S5/161) VB 2005 (S5/159)

Århus Expats (S6/220) Prügelknabe IK (S5/160)

BK 2012 Tørring (S6/236) Korning IF (S5/164)

Stouby GIF (S6/237) Sole IF (S5/166)

Holdet Vejle (S6/237) Stenderup SK (S5/165)

Firehøje IF (S5/167) Øster Starup/Vester Nebel IF (S5/169)

Gørding/Lourup IF (S5/176) Fynslund B (S5/169)

Bække SF (S5/169) Bramming Beach Boys FC (S5/176)

Sædding B 94 (S5/174) Fanø B (S5/175)

Aalbæk IF (B) (S6) Vester Nebel IF (S5/174)

Vrøgum Idræt og Motion (S6/241) Nr. Nebel IF - IK Vest (S5/172)

Ravsted UI (S6/246) Møgeltønder UIF (S5/179)



DBU København:

Rikken – Union

Herman – FB

Stefan – Sunred Beach

Olympic Amager – KFUM

Firkanten – Husum

Sønderbo F – Østerbro

Nyhavn – Pioneren

AIK FR – HB

Bispebjerg – Fremad V

Sjoller – VLI

Real L – FC Culpa

Al Iben – Valby BK

CBS sport – Viktoria

BK 10 – Vestia

Hajduk – Jægersborg

B 1950 – Olympia

B09 – Vigerslev

CPH Zebras – Hekla

HSV – FC Udfordring

Røde Stjerne – Oly,pia ÅK

Wadani – Sundby KFUM

Hellas – Olympiakos

Rødovre – NFC

FFV – Domania

CIK – Dragør

Volvox – CSC

Helmoal – SSB

Babylon - Færoyar

0 kommentarer
Vis kommentarer
Seneste Sport
Forsiden lige nu
Plus anbefaler
Hent flere