I dag er det præcis 17 år siden, Brian Laudrup vendte hjem.
Han startede karrieren på Vestegnen, hvor han spillede tre år for Brøndby, men nu var det rivalernes hvide dragt, han trak over hovedet.
Og så var det sågar Brøndby, der var modstanderen, da Laudrup debuterede for FCK.
3-2 vandt Brøndby, selvom Niclas Jensen tidligt bragte københavnerne foran, og det blev symbolet på en tid i hovedstaden, hvor ikke meget lykkedes for Laudrup.
Tiden i FCK var præget af problemer, og cheftræner Christian Andersen blev da også fyret bare to dage efter Brøndby-kampen. Efter bare én kamp som cheftræner.
Brian Laudrups ophold var også kortvarigt, og efter kun 12 kampe og to mål, skiftede han til Ajax, hvor han endte karrieren.
Den elegante kantspiller forklarede sig med, at det var af private årsager, at han rev sin kontrakt i stykker med FCK.
- Jeg er ikke utilfreds med de manglende sportslige resultater eller samarbejdet med spillertrup og ledelsen. Det er udelukkende på grund af personlige årsager, udtalte Laudrup efter den chokerende melding.
En nyhed, der også overraskede den daværende FCK-direktør Flemming Østergaard.
- Jeg har svært ved at udtrykke min skuffelse over Brian Laudrups beslutning, da han har to år tilbage af sin kontrakt, sagde Østergaard efter Laudrups forbavsende nyhed.
Se indslaget om Brian Laudrups fiasko-comeback i videoen øverst i artiklen