Annonce:
Annonce:

Superliga-klub bløder: - Utilfredsstillende og skuffende

Millionunderskuddet i 2022 i AC Horsens kaldes utilfredsstillende og skuffende, men også forventet

Angriberen Simon Makienok (til højre) scorede et meget vigtigt mål for AC Horsens i søndagens 1-1-kamp ude mod Lyngby i Superligaen. Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Angriberen Simon Makienok (til højre) scorede et meget vigtigt mål for AC Horsens i søndagens 1-1-kamp ude mod Lyngby i Superligaen. Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Annonce:
Følg Fodbold
Følg Superligaen
Følg AC Horsens

Det kostede AC Horsens et millionunderskud at satse på at rykke op i Superligaen i sidste sæson.

Horsens præsenterede et underskud på 6,5 millioner kroner i 2022. Størstedelen af underskuddet skyldes en satsning på at vende hurtigt tilbage til den bedste danske fodboldrække.

Det forklarer bestyrelsesformand Claus Olsen på klubbens hjemmeside.

- Som klub er vi ikke vant til at generere underskud, men vi lavede en satsning i et forsøg på en hurtig tilbagevenden til Superligaen.

- Det har kostet os omkring fem millioner kroner, hvilket egentlig er meget tilfredsstillende sammenholdt med tidligere tiders nedrykninger, siger Claus Olsen.

Horsens havde kalkuleret med et underskud i den størrelsesorden. Og formanden forventer at vende tingene til et overskud i 2023.

- Som klub prioriterer vi altid at have en sund økonomi, og dette underskud er blot det andet siden 2014.

Annonce:

- Vi forventer at være tilbage på sporet igen med et overskud i størrelsesordenen fire til seks millioner i regnskabet for 2023, lyder det fra Claus Olsen.

Forventningen til overskuddet hjælpes godt på vej af Rosenborgs salg af den tidligere Horsens-angriber Casper Tengstedt til Benfica. Det forventes at skæppe godt i årets Horsens-regnskab.

Det skyldes en videresalgsklausul, som Horsens sikrede sig, da klubben solgte Tengstedt til den norske klub.

I resten af denne sæson handler det for Horsens om at redde sig en ny sæson i Superligaen.

Trods seks ligakampe i træk uden sejr har Horsens syv point ned til Lyngby under nedrykningsstregen.

- Selv om de seneste fire-fem kampe har været hårde at komme igennem, så er det samlede overordnede billede, at vores superligatrup og alle omkring den har gjort et flot stykke arbejde.

- Vi står lige nu i en gunstig situation i forhold til sikre os endnu et år i superligaen, mener Claus Olsen.

I nedrykningsspillets ti kampe vil formanden derfor hellere kigge opad og stile mod syvendepladsen. Den placering giver en playoffkamp om at komme i Europa.

- Jeg synes faktisk, vi har kvaliteterne til at turde drømme om en Europa-playoffkamp, siger han.

En dansk tidligere Superliga-bomber er taget til Norge og har indstillet sigtet mod ikke bare topscorerlisten, men også de flotte norske kvinder. Hør mere i 'Sladderligaen' herunder eller i din podcast-app

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Nej, transkønnnede kan ikke skifte fra mande- til kvindefængsel
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce: