Annonce:
Annonce:

AGF fik point i Parken

Underholdende kamp i Parken, hvor AGF tog kampen op med FCK

Der var trængsel foran AGF's mål gennem det meste af anden halvleg. (Foto: Martin Burbandt)
Der var trængsel foran AGF's mål gennem det meste af anden halvleg. (Foto: Martin Burbandt)
Annonce:
Følg Fodbold
Følg Superligaen
Følg AGF

AGF har vist gode takter i deres første sæson tilbage i Superligaen, og det skulle vise sig, at de kunne spille lige op med de danske mestre.

Og AGF kom ikke til Parken for at holde nullet, og de hvi'e, der i dagens anledning spillede i blåt, havde gennem hele første halvleg flere store chancer for at både kom foran og måske endda sikre sig en sejr.

Efter pausen var rollerne dog byttet om, for pludselig var det hjemmeholdet, der sad på kampen og AGF, der var mere eller mindre presset i bund.

Den store helt
Men som Johan Wiland var det i første halvleg, blev Steffen Rasmussen den store helt i for sit hold anden havleg, hvor han med flere gode redninger og godt overblik holdt AGF inde i kampen.

FCK jagtede sejren i et hidsigt tempo, og det gav enkelte AGF-chancer den modsatte vej, men i det store hele havde Wiland ikke det store at se til i anden halvleg.

Det havde Steffen Rasmussen som sagt, men det lykkedes ham og resten af AGF-mandskabet at holde FCK fra at score, hvilket var første gang i 31 kampe, at FCK ikke fik scoret på hjemmebane.

Og da AGF heller ikke fik proppet bolden i kassen i den anden ende, sluttede det hele, som det startede - 0-0.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Margrethe mangler mio. - vi må hjælpe
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

nyt billede

Bagholdet

Annonce:
Annonce: