Kasper Hjulmand har allerede været fremme med de negative gloser omkring den Superliga-struktur, der træder i kræft fra næste sæson. Superligaen går fra 12 til 14 hold, top seks spiller mesterskabsslutspil, mens de sidste otte hold skal spille nedrykningsspil.
Og Kasper Hjulmand er ikke den eneste, der er utilfreds med måden, der fremover skal spilles på. Således melder Hobros Ove Pedersen sig i koret af utilfredse trænere.
-De eneste klubber, der er fans af det her, er de seks klubber i toppen, der skal spille slutspil, siger Ove Pedersen til Nordjyske.
Endnu en Laudrup går på skærmen
Godt nok er Ove Pedersen og Hobro allerede rykket ud af Superligaen, så man kan argumentere for, at det er helt og aldeles ligegyldt for Hobro og Ove P. Cheftræneren peger dog på, at det har at gøre med dansk fodbold som helhed.
- Jeg kigger på, hvad der er bedst for dansk fodbold, ikke ud fra egoisme. Det kan måske give et boom i et par år, men lur mig om ikke vi kommer tilbage til en almindelig struktur om et par år, siger Ove Pedersen.
En fordel må et mandskab som Hobro må dog være, at der fremover kommer til at være 14 hold i Superligaen, og at der derfor er to ekstra pladser i landets bedste række i forhold til nu.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.