Det var meningen, at Daniel Stenderup skulle være manden, der skulle få styr på Esbjerg-defensiven, da han for lidt over to år siden skiftede fra Brøndby.
Nu er han færdig på vestkysten. Det bekræfter kilder i Esbjerg fB over for Ekstra Bladet.
Esbjerg er blevet enig med Daniel Stenderup om at rive den kontrakt over, som løber frem til næste sommer. Det sker efter Daniel Stenderup har henvendt sig til klubben med ønsket om at komme videre i teksten.
Daniel Stenderup er lige nu med på bænken for Esbjerg i bundgyseren mod AGF.
Den tidligere Brøndby-forsvarer har spillet omkring 60 kampe fra start for Esbjerg siden han ankom til klubben.
Men han er røget totalt ud i kulden efter ankomsten af Colin Todd. Og da Esbjerg-træneren efter pokal-blamagen mod B93 nævnte, at der var spillere, som ikke burde være i klubben, talte det sit tydelige sprog, da Stenderup i de følgende kampe ikke fik chancen, selv om han ikke havde været en del af nedturen på Østerbro Stadion.
Samarbejdet ophører med udgangen af 2016.
LIVE: AGF scorer igen i målfest
Todd efter katastrofe-start: Jeg kan ikke skabe mirakler
Syv målmænd i 18 kampe: Har aldrig oplevet lignende
Planlægningskaos: FCK har sovet i timen
Esbjerg spiller lige nu mod AGF - her dropper målmanden: