Her afgøres nedryknings-dramaet

5 hold kæmper om at undgå nedrykningspladserne. ekstrabladet.dk giver dig overblik over, hvor det hele afgøres

Kim Aabech og Lyngby er i allerhøjeste grad med i nedrykningskampen efter 2-1 nederlaget til Esbjerg. (Foto: Claus Bonnerup)
Kim Aabech og Lyngby er i allerhøjeste grad med i nedrykningskampen efter 2-1 nederlaget til Esbjerg. (Foto: Claus Bonnerup)

Mens FC København i toppen er stukket af fra de øvrige klubber, så er kampen om at undgå nedrykningspladserne helt åben.

Både AaB og Esbjerg er begyndt at hente point, og med Esbjergs underholdende 2-1 sejr over Lyngby i aftes er kampen om de dyre nedrykningspladser helt tæt.

Randers, FC Nordsjælland, Lyngby, Esbjerg kan ikke sige sig fri fra nedrykningsfaren, og blot tre point adskiller Esbjerg på 11. pladsen fra Randers på 8. pladsen, mens det begynder at se sort ud for AaB, der er yderligere tre point efter med ni kampe igen.

ekstrabladet.dk har set på klubbernes resterende program - og har markeret nøglekampene med fed.

Især spillerunde 29, hvor AaB møder Lyngby, Randers møder Horsens og Esbjerg tager imod FC Nordsjælland, kan blive meget afgørende for fordelingen af nedrykningspladserne. Får AaB ikke 3 point i den kamp, må nordjyderne med stor sandsynlighed sige farvel til Superligaen.

Torsdag 14. april:
Lyngby - FC Midtjylland (udsat kamp)

16. apr. 11 17:00 Esbjerg - Silkeborg IF
17. apr. 11 16:00 FC Nordsjælland - FC København
17. apr. 11 16:00 Randers FC - Lyngby
17. apr. 11 18:00 Brøndby IF - AaB

20. apr. 11 20:00 AaB - Randers FC
21. apr. 11 14:00 OB - FC Nordsjælland
21. apr. 11 16:00 Lyngby - FC København
21. apr. 11 18:00 Brøndby IF - Esbjerg

24. apr. 11 15:00 Esbjerg - FC Midtjylland
24. apr. 11 17:00 FC Nordsjælland - AaB

25. apr. 11 16:00 AC Horsens - Lyngby
25. apr. 11 18:00 Randers FC - Brøndby IF

30. apr. 11 14:00 AaB - FC Midtjylland
1. maj. 11 14:00 Silkeborg - Randers FC
1. maj. 11 16:00 Lyngby - FC Nordsjælland

2. maj. 11 19:00 OB - Esbjerg

6. maj. 11 19:00 AaB - Lyngby
8. maj. 11 14:00 Randers FC - AC Horsens
8. maj. 11 16:00 Esbjerg - FC Nordsjælland

9. maj. 11 19:00 FC Midtjylland - SønderjyskE

14. maj. 11 17:00 Randers FC - OB
15. maj. 11 14:00 SønderjyskE - Lyngby
15. maj. 11 16:00 Esbjerg - AaB

15. maj. 11 16:00 FC Nordsjælland - Silkeborg IF

18. maj. 11 18:30 FC Nordsjælland - Randers FC
19. maj. 11 20:00 SønderjyskE - Esbjerg

20. maj. 11 15:00 Silkeborg IF - AaB
20. maj. 11 17:00 Lyngby - Brøndby IF

25. maj. 11 20:00 AaB - SønderjyskE
25. maj. 11 20:00 Brøndby - FC Nordsjælland
25. maj. 11 20:00 Esbjerg - AC Horsens
25. maj. 11 20:00 FC Midtjylland - Randers FC
25. maj. 11 20:00 Silkeborg IF - Lyngby

29. maj. 11 16:00 FC København - AaB
29. maj. 11 16:00 FC Nordsjælland - FC Midtjylland
29. maj. 11 16:00 Lyngby - OB
29. maj. 11 16:00 Randers FC - Esbjerg