Der er åbenbart ingen ende på kaos i Esbjerg.
Efter bare fire måneder i direktørstolen er Hans Peter Rasmussen nu fortid - firma-julegaven var en fyreseddel.
Den vestjyske Superliga-klub har på et bestyrelsesmøde ifølge Ekstra Bladets oplysninger valgt at sætte en stopper for Rasmussens ansættelse i klubben.
Og dermed er det anden gang på bare et år, at Hans Peter Rasmussen får sparket fra direktørposten i en Superliga-klub. Sidste år lige før nytårsaften var det Randers FC, der sagde farvel i utide til Rasmussen.
Hans Peter Rasmussen blev ansat i slutningen af august i Esbjerg. Han trådte til oven på en kaotisk sommer, hvor den kriseramte vestjyske klub havde været gennem en decideret udrensning på de indre linjer.
Den mangeårige direktør Søren Poulsen røg ud sammen med cheftræner Jonas Dal.
Hans Peter Rasmussen var udset til at skulle rette op på skuden, men i lighed med Randers FC blev det ikke nogen vellykket ansættelse.
Den nytiltrådte direktør har vist sig direkte fejlcastet til jobbet, hvilket kom til udtryk i offentligheden, da han bagatelliserede de katastrofale konsekvenser af bundplaceringen i forhold til tv-pengene. Han kaldte offentligt de mistede beløb for 'småpenge,' hvilket ikke faldt i god jord hos de investorer, som netop havde rejst seks mio. kr. hen over sommeren til at bruge på nye spillere.
Ekstra Bladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Hans Peter Rasmussen, mens bestyrelsesformand Kristoffer Jarl Kristensen ikke er videre meddelsom.
- Jeg har ikke nogen kommentarer til den historie, fastslår han.
Esbjerg henter tidligere Randers-boss som ny direktør
Revser Esbjergs ledelse: Det er et galehus
Revser Esbjergs ledelse: Det er et galehus Colin Todd fyret i Esbjerg