Annonce:
Annonce:

FCK-boss afviser blankt: - Det sker ikke

Bestyrelsesformand Allan L. Agerholm afviser pure, at man har planer om at sælge FC København, men kommer alligevel med en enkelt erkendelse

Bestyrelsesformand Allan L. Agerholm afviser pure, at man har planer om at sælge FC København, men kommer alligevel med en enkelt erkendelse

Annonce:
Følg Fodbold
Følg Superligaen
Følg FC København

- Der er breaking news fra os.

Sådan lød det fredag eftermiddag fra bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment Allan L. Agerholm, da han fra talerstolen på generalforsamlingen kunne oplyse det, der var blevet meldt ud kort forinden.

Koncernen dropper at gennemføre et salg af Parken og de fire kontortårne for nu. I stedet udskilles det i et selvstændig datterselskab - præcis som fodboldklubben FC København er blevet.

Men det ændrer ingenting, fastslår Allan Agerholm, der på generalforsamlingen reagerede på de mange spekulationer, der især har været omkring et salg af FCK.

Der er ingen planer om at sælge FC København, fastslår bestyrelsesformand Allan L. Agerholm. Foto: Jonas Olufson
Der er ingen planer om at sælge FC København, fastslår bestyrelsesformand Allan L. Agerholm. Foto: Jonas Olufson
 

For selvom det efterhånden begynder at lugte af et salg af den danske fodboldklub, så er det slet ikke planerne, fortæller bestyrelsesformanden efter fredagens generalforsamling.

- Er FC København ved at blive solgt, eller bliver der lagt op til det?

Annonce:

- Næ. Det er der ikke, og det har vi sagt gentagne gange. Det har intet at gøre med salgsplaner og alene at gøre med, at vi ønsker at gøre det mere transparent internt såvel som eksternt, hvordan vores forskellige forretningsområder opfører sig.

- Det er meget, meget svært, når du har det hele bagt ind i en konglomerat. Vi gør det samme med Parken og kontortårnene af samme årsag.

- Så du køber ikke præmissen om, at det vil gøre det mere attraktivt for en køber nu, fordi man vil kunne købe de enkelte dele og dermed f.eks. fodboldklubben FC København?

- Jeg ville ligne komiske Ali, hvis jeg sagde nej til det spørgsmål, for det er jo klart, at når de ligger hver for sig, har de hver især sin egen investeringsprofil.

- Men det er vigtigt at understrege, at det ikke er det, der er hensigten, årsagen eller målet med det, vi laver.

- Hverken Erik Skjærbæk eller Lars Seier Christensen ønsker at stille op til interview, så nu spørger jeg dig i stedet. Er de også ejere af FC København om et år?

- Ja, det vil jeg så sandelig håbe, fordi vi har et helt fantastisk samarbejde og fuldstændig klarhed i forhold til forventninger, og hvad vi skal opnå, og hvordan vi skal komme derhen.

Der er flere faktorer, der vil kunne udløse et salg af fodboldklubben FC København. Læs mere her.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Danmark skylder ikke Grønland noget
Annonce:

skandale-skole

skandale-skole

skandale-skole

Annonce:
Annonce:
Annonce: