Annonce:
Annonce:

Hylder ikke FCK: Ingen Brøndby-æresport i Parken

For et år siden var der æresport, da FC Københavns nykårede mestre løb på banen i Hobro. I år må de nøjes med blomster, når Brøndby i forbindelse med derbyet i Parken siger tillykke med mesterskabet

Annonce:
Følg Fodbold
Følg Superligaen
Følg FC København

Da FC København for et år siden havde sikret sig mesterskabet med en 2-0-sejr over FC Nordsjælland, valgte Hobro at hylde de nykårede mestre i den følgende kamp.

Hobro-spillerne lavede sammen en flok børn med dannebrogsflag en festlig æresport og klappede FCK’erne ind på DS Arena.

- Det var på vores eget initiativ. Vores tanke var, at vi gerne ville sige tillykke. Æres dem, der æres bør, siger Hobros sportschef, Jens Hammer Sørensen, til Ekstra Bladet.

Men sådan en flot velkomst får FCK’erne ikke, når de søndag løber på banen til derbyet i Parken.

Brøndby har ifølge Ekstra Bladets oplysninger ikke tænkt sig at stå espalier for mestrene. FCK må på Mors dag nøjes med at få blomster fra gæsterne fra Vestegnen.

Annonce:

I England og Spanien er det en meget indgroet tradition, at modstanderen danner æresport og klapper de nykårede mestre på banen. Der er modsat Danmark intet valg, og det har givet nogle spøjse situationer.

I 2008 måtte FC Barcelona eksempelvis klappe Real Madrid på banen på Bernabéu, og Arsenal dannede i 2013 æresport for Manchester Uniteds mestre.

54648643.jpg
I Danmark er det flere gange sket, at en klub på eget initiativ har valgt at hylde sin modstander med en æresport, men det er intet krav. Det bekræfter direktør i Divisionsforeningen, Claus Thomsen, over for Ekstra Bladet.

- Vi er da opmærksomme på, hvad der sker i udlandet, men her og nu kan jeg ikke sige, hvad vi vil gøre i fremtiden.

- Vi overvejer, om der fremover skal være en eller anden form for hyldest til mesterholdet. Men der er ikke besluttet noget endnu, siger Claus Thomsen.

Annonce:

Da Brøndby i 2005 hentede klubbens seneste mesterskab, valgte AGF at danne æresport for de blågule-spillere på Aarhus Stadion, og det havde da heller ikke gjort William Kvist noget, hvis han søndag var blevet klappet ind på banen af ærkerivalens spillere.

- Jeg synes, at det en udmærket tradition med æresport. Det handler om at respektere konkurrencen og bedriften.

- Så Brøndby er da mere end velkomne. Det ville være fint, hvis de havde lyst til at klappe os ind.

- Ville du gøre det samme, hvis det havde været omvendt, og Brøndby var blevet mestre?

- Det er et meget hypotetisk spørgsmål. Det kommer ikke til at ske i min levetid, siger den 32-årige FCK’er, der har vundet syv mesterskaber, men ikke kan huske, om han nogensinde har set modstanderen stå æresport for ham og holdkammeraterne.

For et år siden var William Kvist ikke med i Hobro, da et reservespækket – og nok også festramt – FCK-hold tabte 4-2 til Superliga-nedrykkeren.

FC København får først guldmedaljer og mesterskabstrofæ i forbindelse med sæsonens sidste kamp 29. maj mod SønderjyskE i Parken.

FCK og Brøndby mødtes senest på 2. påskedag på Vestegnen. Se højdepunkter fra det opgør her:

Både Brøndby og FCK straffes efter 'rotte-kampen'

Papir-rod sender lejesvend retur til FCK

Her er Superliga-historiens dyre bænkevarmere

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Præster, pædofili og børneporno
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: