FC København spiller her til aften årets første hjemmekamp i Champions League, når belgiske Club Brugge kommer på besøg.
Det er tredje gang på 10 år, at manager Ståle Solbakken har ført FCK til gruppespillet i Champions League, men nordmandens familie bor i Norge, mens han selv bor i København, og det er ikke holdbart i længden. Spørgsmålet er derfor, om det er nordmandens sidste store FCK-hold.
- Det ved ingen. Jeg har 18 måneder igen af kontrakten og for mig er det en familiediskussion. Vi har roen nu, og vi bor sådan som vi gør frem til sommer, siger Solbakken til VG.
På spørgsmålet om valget af kommende bopæl står mellem København og Hamar, så er Solbakken ikke helt klar i spyttet. Tilsyneladende er han blot ude efter en langsigtet løsning.
- Det står mellem, hvilke planer vi skal have de næste fem år, siger Solbakken og afslører, at 'det varierer lidt', hvad han og familien hælder mest til.
Artiklen fortsætter under billederne...
Solbakken peger på, at det nuværende FCK-hold har mere fysik, men mindre x-factor end 2010-holdet med Dame N'Doye og Jesper Grønkjær, og så bliver han bedt om at sætte ord på samtlige sine stjerner.
Han kalder Mathias Zanka Jørgensen for 'lederen i gruppen', mens Benjamin Verbic har det 'laveste bundniveau' og 'skal have styr på hovedet', og så bekræfter han, at Ludwig Augustinsson bliver solgt til sommer. Og målmand Robin Olsen har han store forventninger til.
- Har endnu større potentiale, end hvad han foreløbig har vist. Har fået to meter gratis. Enorm højde og rlækkevidde. Må arbejder lidt med benene og at blive hårdere i feltet. Så kan han blive Premier League-keeper. Rolig type. Næsten for rolig, siger Solbakken.
Han kalder Peter Ankersen for den spiller med 'størst fremgang siden sin ankomst', mens William Kvist 'har været god de sidste seks-syv måneder' og Thomas Delaney 'den bedste spiller den seneste sæson', og så lyder det, at Rasmus Falk er 'bedre defensivt end frygtet'. Om den svenske forsvarsspiller Erik Johansson er der også et par sjove ord.
- Han ville ikke se Barcelona-Real Madrid, hvis de spillede i hans have. Jeg tror, at han kan syv spillere for Barcelona og Real Madrid, siger Solbakken.
Slutteligt peger Solbakken på, at Federico Santander måtte gå nogle kilo ned i vægt, da han kom, og han er sammen med Andreas Cornelius grunden til, at FCK kan spille ren 4-4-2.
Følg FCK-Club Brugge LIVE hos Ekstra Bladet fra 20.45.