Annonce:
Annonce:

Tidligere landsholdsspiller kan blive ny Lyngby-træner

Mark Strudal er ifølge Ekstra Bladets oplysninger en af kandidaterne som ny træner i Lyngby

Det kan meget vel blive Mark Strudal, der skal være ny træner i Lyngby efter sommerferien. Foto: Christer Holte/Ritzau Scanpix
Det kan meget vel blive Mark Strudal, der skal være ny træner i Lyngby efter sommerferien. Foto: Christer Holte/Ritzau Scanpix
Annonce:
Følg Fodbold
Følg Superligaen
Følg Lyngby Boldklub

Lyngby leder med lys og lygte efter en ny træner for den kommende sæson - og det kan ende med at blive Mark Strudal.

Ifølge Ekstra Bladets oplysninger har den tidligere landsholds-angriber nemlig allerede været til jobsamtale i Lyngby og er dermed en af kandidaterne til det sæde, der har stået tomt efter fyringen af Thomas Nørgaard i sidste uge.

50-årige Mark Strudal var indtil for et år siden assistenttræner i Brøndby med ansvar for den offensive del, men han stoppede for at forfølge drømmen om selv at stå i spidsen for et hold.

Den mulighed kan altså opstå i Lyngby, der efter sommerferien er at finde i 1. division efter det samlede nederlag til Vendsyssel i playoff-kampene.

For tiden holder Mark Strudal trænergerningen ved lige ved at sommertræne 'Team Spillerforeningen', der er Spillerforeningens tilbud til kontraktfrie spillere - og andre, der ønsker at holde sig i form.

Ekstra Bladet har forsøgt at få en kommentar fra Mark Strudal, men det har ikke været muligt.

Der forventes en afgørelse om den ny Lyngby-træner fredag.

Strudal bliver træner igen

Træner får sparket: Fyret efter kæmpe Superliga-nedtur

Danske chefer: Her er vores VM-politik på jobbet

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Bandidos skal bekæmpes hårdt og med alle midler
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce: