Det helt store problem i dansk fodbold er, hvordan man sammensætter et stærkt OL-hold til august, hvor klubberne samtidig spiller både Superliga og kvalifikation til Europa League og Champions League og derfor ikke vil frigive spillerne.
I Sverige har de samme problem, da klubber som Malmö og AIK præcis som FCK og FCM har sat sig imod at frigive deres spillere, men landstræner Håkan Ericson har en plan.
- Jeg vil forsøge at gøre det sådan, at jeg maksimalt vælger en eller to spillere fra en og samme klub. Det ser ud som om, at jeg vil kunne gøre det, siger Ericson til Aftonbladet.
Elfsborg og Djurgården vil gerne frigive spillere, men landstræneren erkender dog, at det kan ende med, at han ikke få sine bedste spillere med.
- Der er en risiko for, at det devaluerer turneringen. Jeg synes, at det vil være meget kedeligt for svensk fodbold og de svenske fans, siger Ericson.
- Hvis man stiller op til sejlsportens Ocean Race, så er det ikke sjovt at stille op med en kano. Og sådan vil det føles. Men det er jo heller ikke sjovt, hvis alle stiller med kanoer heller, siger Ericson.
OL-helt: Holmstrøm skylder mig en million
90'ernes stjerner: Her er OL-heltene i dag
Dansk OL-ballade: Spillerne har ret til det!
Landsholdsanfører: Vi vil alle spille OL
Den svenske OL-træner har selv været klubtræner og forstår klubbernes tanker.
- Men jeg tror, at de fleste hold klarer sig uden en eller to spillere. Det sker alligevel i løbet af en sæson på grund af skader eller karantæner. Jeg synes, at det vil være at berøve spilleren en fantastisk erfaring, siger Ericson.
OL spilles fra 3. august til 25. august, og de er ikke sat som officielle FIFA-datoer, og derfor bestemmer klubberne selv, om de vil frigive spillerne.
Landstrænerens dilemma: Vælger ikke sit eget OL-hold
FCK og FCM: Vi afgiver ikke spillere til OL-hold
Sådan så det ud, da Sverige baskede Danmark ved U21-EM i sommer: