Presset er enormt på Argentinas fodboldlandshold efter 0-3-nederlaget mod Kroatien ved VM torsdag.
Superstjerne Lionel Messi og co. skulle rejse sig efter 1-1-skuffelsen mod Island i den første kamp ved VM, men det kørte helt ad sporet for Argentina, der er gevaldigt presset i jagten på en billet til en ottendedelsfinale.
De argentinske medier kalder indsatsen og resultatet for "Katastrofe" og "ydmygelse".
- Katastrofe mod Kroatien. Argentina skuffede og er på vej ud af VM-slutrunden, skriver avisen Clarin på sit website.
Avisen La Nacion følger op:
- Argentina blev latterliggjort af Kroatien og har bragt sin fremtid i turneringen i fare.
Tv-kommentatoren Diego Latorre fra tv-stationen TV Publica hæftede sig ved Messis glansløse indsats indtil nu ved VM.
- Messi stod stille, og han manglede tempo. Deprimerende, lød det fra Latorre.
Det argentinske web-medie infobae.com konkluderede i store overskrifter på sit site:
- Argentina led et ydmygende nederlag mod Kroatien og er på randen af at blive elimineret.
Tre scoringer i anden halvleg gjorde det af med Argentina, hvis keeper satte det hele i gang med et enormt koks syv minutter efter pausen.
Willy Caballero ville skulle sparke bolden væk, men han valgte at begive sig ud i et forsøg på at lobbe bolden over Kroatiens Ante Rebic.
Det mislykkedes totalt, og Rebic kunne i fri position banke Kroatien foran 1-0.
Mod slutningen øgede Luka Modric til 2-0 ti minutter før tid på et flot langskud, inden Ivan Rakitic lukkede det hele med sin scoring i overtiden.
Kroatien ydmyger svage Argentina
Dumpet dansk profil afværger krisesnak: - Det rager ikke mig!