Fredericia var klædt på til fodboldbraget, da et par tusinde mennesker var dukket op til storskærmsarrangement på Rådhuspladsen, der i sommerens anledning er omdøbt til VM-pladsen.
Her havde folk taget tidligt fri fra arbejde for at se, om de danske drenge kunne hive en sejr hjem over Australien.
Det endte som bekendt 1-1, og VM-feberen faldt et par grader, da australierne udlignede.
Efter kampen fik Ekstra Bladet nogle kommentarer fra de fodboldglade jyder.
Jan Juul
- Det var en spændende kamp, men jeg er lidt skuffet. Jeg havde regnet med mere.
Anders Kabell
- Skuffende. Vi skal vinde sådan en kamp. Vi har chancerne, men det har de også. Vi er stadig med, og vi vinder 2-1 i den sidste kamp, så jeg er helt rolig.
Thomas Madsen
- Vi er heldige, at vi ikke taber kampen. Australien lægger godt pres på. Uafgjort er fint nok. Vi har stadig overhånden.
Heidi Kvist
- Det er sørgeligt, at vi ikke kan vinde. Jeg tror stadig på det. Vi er jo danskere for fanden.
Palle Dahl
- Det er en flad fornemmelse. Vi har hele tiden sagt, at vi skal vinde over Australien. Vi var favoritter, men som kampen udviklede sig, så er det okay.
Se klippet øverst i artiklen, hvor kampen lige er blevet fløjtet af