2009 og 2010 var vanskelige år at komme igennem for Andres Iniesta.
I sommeren 2009 døde hans tætte og jævnaldrende ven, Espanyol-spilleren Dani Jarque, pludseligt af et hjerteanfald, og Iniesta røg ind i en form for trancelignende sorg.
Den var ikke let at slippe ud af, men lidt forløsning kom der, da han i VM-finalen i 2010 blev matchvinder og smed spillertrøjen og afslørede en undertrøje med påskriften, 'Dani Jarque, altid iblandt os'.
Men tiden efter vennens dødsfald var forfærdelig, afslører han i et interview med den spanske tv-kanal Antena 3 TV.
- Du føler ikke, at du er dig selv. Du kender ikke dig selv, du bryder dig ikke om noget, og du synes, at alle menneskerne rundt om dig bare er mennesker.
- Du har ingen følelser eller passion.
- Man ender med at føle sig helt tom indeni, og der kommer et tidspunkt, hvor du indser, at du ikke kan klare mere.
- Jeg havde evnen til at se, at jeg havde brug for at tale med nogen for at komme ud af situationen. Det vigtige er, at i den periode mistede jeg aldrig gnisten, siger Andres Iniesta.
Han har netop efter 22 år i Barcelona sagt farvel til klubben og skal i de næste tre sæsoner spille i japanske Vissel Kobe.
Inden da skal han dog lige have sin sidste slutrunde på landsholdet med sommerens VM. Og selv om han selv har oplevet både VM- og EM-triumfer, så har to skuffende slutrunder i træk været en øjenåbner for holdet.
Først VM i Brasilien i 2014, hvor Spanien ikke gik videre fra den indledende gruppe og så EM i 2016 i Frankrig, hvor Spanien blev slået af Italien i 1/8-finale.
Men der er dog stadig ambitioner og forventninger i Spanien.
- Vi har et godt hold - et godt mix af unge spillere og dem med mere erfaring.
- Vi kommer med mange forventninger, men jeg tror, at vi fik to advarsler ved EM og i Brasilien, hvilket betyder, at vi har benene på jorden.
- Vi tager det skridt for skridt, og gør vi tingene rigtigt, så kan vi spille med om titlen, siger Andres iniesta.
Spanien er i gruppe med Portugal, Marokko og Iran og spiller første kamp (Portugal) 15. juni.
Svensk skræk-scenarie: VM-stjerne skadet af egen anfører
Absurd forløb: Dansk VM-modstander jubler over afgørelse
Stor børne-fodboldfest fik forbud af TV2: Nu får de fantastisk nyhed