Annonce:
Annonce:

Arteta efter 3-2: Det var vanvid fra første sekund

Arsenal kom bagud efter ni sekunder og scorede sejrsmål efter 97 minutter mod Bournemouth

×
Arsenal vinder i stort comeback efter Billings lynmål
Annonce:
Følg Fodbold
Følg Premier League

Arsenal tog endnu et skridt mod Premier League-titlen, da lørdagens hjemmekamp mod Bournemouth blev vundet med 3-2.

Ligaens førerhold måtte dog igennem noget af et drama, inden de tre point var hjemme.

Først måtte Arsenal indkassere et mål allerede efter ni sekunder ved danske Philip Billing, og derefter måtte holdet tage det syvende tillægsminut i brug, inden sejrsmålet blev en kendsgerning med Reiss Nelsons kanonskud.

Efterfølgende medgav Arsenal-træner, Mikel Arteta, at det havde været medrivende.

- Det var vanvid fra første sekund. Vi blev ved med at prøve at dominere spillet. Vi havde et bjerg at bestige, og vi tog det lidt efter lidt, siger Mikel Arteta til BBC efter kampen.

Annonce:

'Det er hvad store hold gør'
Det er bare 14 dage siden, at Arsenal senest afgjorde en kamp i tillægstiden efter at have været bagud undervejs. Ved den lejlighed scorede Arsenal efter 93 og 98 minutter og slog Aston Villa med 4-2.

- Når det er grimt, og når det er svært, så er det, hvad store hold gør. Vi skal gøre det lettere for os selv, men det her er Premier League.

- Der er intet som at dele de store øjeblikke med dit hold, siger Arteta.

I den tidlige kamp lørdag vandt Manchester City med 2-0 hjemme over Newcastle. Dermed er det status quo i toppen af Premier League, hvor Arsenal fører med fem point ned til City på andenpladsen med 12 runder tilbage.

I det store billede tillægger Arteta ikke lørdagens kampe større værdi.

- Det var bare endnu en kamp, endnu tre point, siger spanieren.

Nogle hårde måneder
Reiss Nelson blev den store helt hos Arsenal. Han blev skiftet ind i kampens 69. minut, og efter få sekunder på banen afleverede han til Ben White, der udlignede til 2-2.

Annonce:

Dybt inde i tillægstiden stod han så i den bageste del af straffesparksfeltet og hamrede sejrsmålet ind i hjørnet.

Det var endda hans først kamp i 2023, efter at han har været skadet i et par måneder.

- Det har været nogle hårde måneder for mig, og at komme tilbage fra en skade og score sådan et mål var et stort øjeblik for mig, siger Reiss Nelson til Sky Sports.

Arsenals næste kamp på søndag er ude mod Fulham, mens City dagen inden gæster Crystal Palace.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Inflation er den største ødelægger af almindelige menneskers økonomi
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: