Annonce:
Annonce:

Ferguson: Det tredje mål dræbte os

Manchester United-manageren formåede dog behændigt at holde sig fra direkte kritik af sin målmand David de Gea

Alex Ferguson skulle have fejret sin 70 års fødselsdag ved at sende Manchester United til tops i Premier League med sejr over Blackburn, men sådan gik det ikke. (Foto: AP/Jon Super)
Alex Ferguson skulle have fejret sin 70 års fødselsdag ved at sende Manchester United til tops i Premier League med sejr over Blackburn, men sådan gik det ikke. (Foto: AP/Jon Super)
Annonce:
Følg Fodbold
Følg Premier League

ESPN's ekspert, den tidligere Manchester United-stjerne Gordon Strachan, var stærkt kritisk overfor klubbens målmand David de Gea efter storklubbens sensationelle 2-3-nederlag på hjemmebane til bundproppen Blackburn i eftermiddag på Old Trafford.

De Gea var voldsomt impliceret i Blackburns tredje mål, da han tabte en duel til modstandernes Grant Hanley i feltet.

- Der er noget galt der - der mangler noget fysik. Vi havde set det tidligere ved et indlæg. Han gør jo ikke noget, lød det fra Strachan.

Læs også:

De Gea kostede dyrt for United

Manchester United-manager Alex Ferguson undgik dog behændigt at være direkte i sin kritik af sin målmand, da han kommenterede resultatet overfor BBC på sin 70 års fødselsdag.

- Det havde vi ikke forventet, siger Alex Ferguson til BBC og fortsætter:

Annonce:

- Ved 2-2 troede jeg, at vi ville vinde, men det tredje mål dræbte os. Det var en stor fejl i defensiven, hvor vi skulle have gjort det bedre.

Læs også:

TV: Se de Geas fæle kikser

- Vi har problemer med, at alle vores fire centrale midterforsvarere er ude lige nu, og vi mangler erfaring med rutinerede centrale midtbanespillere i dag. Park og Rafael er ikke centrale midtbanespillere, siger Ferguson, der til ESPN sagde følgende efter kampen:

- Selvfølgelig er det en skuffelse. Vi havde ikke forventet dette. Vi forærede to forfærdelige mål væk, og det kan man ikke tillade sig i sådan en kamp, siger Ferguson, der dog ikke har mistet troen på titlen:

- Nu må vi svare igen. Vi nærmer os den afgørende tid på sæsonen, og vi ved, vi kan gøre det bedre end i dag. Vi får ikke mange kampe som i dag, og jeg er sikker på, at vi har en chance for at vinde titlen, siger han ifølge nyhedsbureauet AP.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
En bonus på 300 mio. kr. for at handle el - virkelig!?
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: