Det var en våd tur i Newcastles Chinatown-område, der blev starten på den aften, som nu sikrer Nicklas Bendtner en tur på bænken... anklagebænken.
Bendtner anholdt i EnglandDaily Mail skriver her til morgen, at Sunderland-anfører Lee Cattermole og Nicklas Bendtner tilbragte tirsdag aften 6. december på den populære japanske restaurant og karaoke-bar, Hanahana, der ligger på Bath Lane.
Se baren og dens beliggenhed hér
Avisen refererer til Twitter-beskeder, som ekstrabladet.dk indtil videre ikke har været i stand til at bekræfte eksistensen af.
Bendtners ven blacklistet af pubberMen avisen placerer dermed de to fodboldspillere lige om hjørnet i forhold til Stowell Street, hvor Nicklas Bendtner altså efter politiets opfattelse har deltaget i hærværk på flere biler.
Nicklas Bendtner lancerede en lang undskyldning i aftes, hvor han også afslørede, at anklagemyndigheden har fastlagt datoer for retssagen, der ventes afgjort i februar 2012.
Ifølge Daily Mail har flere vidner til politiet forklaret, at mindst én mand hoppede på kølerhjelmen af en Mini, mens der også blev sparket sidespejle af andre biler.
Zangenberg er min dejlige kæresteIndtil nu har sagen drejet sig om Sunderland-anfører Lee Cattermole og Nicklas Bendtner. Men i sin udtalelse fredag aften forklarer danskeren at yderligere én Sunderland-spiller er blevet afhørt i sagen.