Newcastle stoppede i dag en negativ resultatstime, da holdet efter tre Premier League-nederlag på stribe vandt på udebane over West Ham.
I Newcastle håber de nu på, at sejren over London-holdet kan give truppen den fornødne selvtillid tilbage. Det fortæller midtbaneprofilen Yohan Cabaye ifølge Sky Sports.
- Forhåbentlig har det en god effekt. Vi spillede godt mod City i sidste uge, men desværre tabte vi. Vi vidste, det var en svær kamp her, så vi var meget fokuserede og opsatte på at få noget med herfra.
- Vi vandt, så nu er vi glade, og vi har ti dage til at blive klar til den næste kamp mod Norwich, siger han.
Cabaye scorede selv to gange, mens landsmanden Loic Remy også var mand for et mål i Newcastles 3-1-sejr.