Annonce:
Annonce:

Berørt: - Dybt bekymrende

Newcastle-manager Eddie Howe har sine tanker hos Christian Atsu, der stadig er savnet efter jordskælvet i Tyrkiet

Eddie Howe følger udviklingen i Tyrkiet, hvor den tidligere Newcastle-spiller Christian Atsu fortsat er savnet. Foto: Oli Scarff/Ritzau Scanpix
Eddie Howe følger udviklingen i Tyrkiet, hvor den tidligere Newcastle-spiller Christian Atsu fortsat er savnet. Foto: Oli Scarff/Ritzau Scanpix
Annonce:
Følg Fodbold
Følg Premier League

Der er fortsat stor usikkerhed omkring den ghanesiske landsholdsstjerne Christian Atsus skæbne efter det voldsomme jordskælv i Tyrkiet og Syrien.

Tirsdag morgen blev den tidligere Newcastle-spiller erklæret fundet, men et døgn senere blev den historie desværre afkræftet, og siden har der ikke været nyt fremme om Atsu.

Det berører mange i fodboldverden - bl.a. Newcastle-manager Eddie Howe, der tidligere har arbejdet sammen med Christian Atsu i Bournemouth.

Artiklen fortsætter under videoen ...

I takt med et stigende dødstal dukker stadig flere skræmmende optagelser op

Rystende optagelser fra jordskælvet i Tyrkiet.
 

Modstridende historier
- Situationen er dybt bekymrende. Jeg nød virkelig at arbejde sammen med Christian, som er en god fyr og en god spiller. Vores tanker er hos ham og hans familie, lød det fredag fra Eddie Howe på en pressekonference inden weekendens Premier League-runde.

Annonce:

- Vi håber, der snart kommer godt nyt, og at han er ok. Men vi er meget bekymrede for hans velbefindende. Det har været svært med de modstridende historier om hans skæbne, så det har været hårdt. Jeg kan ikke forestille mig, hvordan hans familie har det.

- Vi håber med alt i hjertet, at der kommer en god afslutning på historien.

Christian Atsu er stadig savnet efter katastrofen i grænseområdet mellem Tyrkiet og Syrien. Foto: Ozan Kose/Ritzau Scanpix
Christian Atsu er stadig savnet efter katastrofen i grænseområdet mellem Tyrkiet og Syrien. Foto: Ozan Kose/Ritzau Scanpix
 

Klubben har trukket sig
Mellem 2013 og 2017 tilbragte Atsu fire sæsoner i Premier League, hvor han var på kontrakt i Chelsea uden at få debut for førsteholdet.

I stedet har han været udlejet til en række andre klubber, inden han skrev under på en permanent aftale med Newcastle i 2017.

31-årige Christian Atsu skiftede til Hatayspor i september 2022.

Hatayspor, har meddelt, at man har trukket sig fra den tyrkiske liga, mens målmanden Ahmet Eyüp Türkaslan fra Yeni Malatyaspor har mistet livet i jordskælvet, der hidtil har kostet flere end 20.000 mennesker livet.

--------- SPLIT ELEMENT ---------

Vildt bundbrag: Det stinker af nedrykning

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*

Se beskederne

Annonce:
Der er et mordforsøg i gang
Annonce:
Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: