For et år siden modtog han kemobehandling. I september blev han erklæret kræftfri, og nu er Max Taylor så for første gang blevet en del af Manchester Uniteds førsteholdstrup.
Ole Gunnar Solskjær har således udtaget den 19-årige forsvarsspiller til den engelske storklubs møde med Astana i Europa League torsdag.
Det skriver klubben på sin hjemmeside.
- Med den position jeg var i for et år siden, hvor jeg var i gang med mine første uger med kemoterapi, så havde jeg ikke troet, at jeg et år senere skulle rejse med førsteholdet, siger Max Taylor på Manchester Uniteds hjemmeside.
- Det er lige meget, hvordan omgivelserne er, bare det at være med er kæmpestort. Det har været en drøm, så længe jeg kan huske at have sparket til en bold - at være førsteholdsspiller for Manchester United.
Kampen mellem Astana og Manchester United spilles torsdag 16.50 dansk tid. Det engelske hold ligger øverst i gruppen med ti point efter fire kampe og er sikker på at avancere til knockoutfasen.
Har gjort det før: Vil samle gratis Eriksen op