'The Special Ones' fodboldfremtid har de seneste mange måneder været genstand for enorm omtale i den internationale sportspresse.
Det hyppigste rygte har uden tvivl været, at Jose Mourinho skal overtage trænersædet i Manchester United, der har haft en miserabel sæson.
Og dette rygte kan nemt blive til virkelighed, beretter velunderrettede Sky Sports.
Van Gaal: Hver uge bliver jeg fyret
Via flere uafhængige kilder kan de nemlig fortælle, at Uniteds topledelse har tilbudt portugiseren jobbet. Der er dog et men. Det forudsætter nemlig, at United-bosserne vælger at skille sig af med hollænderen Louis van Gaal denne sommer. En beslutning, der endnu ikke er afklaret.
Det britiske medie kan referere et møde på en restaurant i det centrale London mandag, hvor Mourinho havde følgeskab af sin agent, Jorge Mendes, og sine advokater. På mødet skulle de ifølge Sky Sports kilder have diskuteret Mourinhos fremtid.
Jorge Mendes havde dog ingen kommentarer, da Sky Sports konfronterede ham med mediets oplysninger.
Arnesen overrasker: United bør holde fast i van Gaal
Mourinhos agent har dog forsikret ham om, at han igen kan bestride manager-stolen i en topklub senest fra juli. Det er angiveligt også den fremtidsplan, som Mourinho lige nu forholder sig til.
- Jeg ved ingenting om det. Jeg har ikke nogen klub. I juli kommer jeg tilbage, sagde Mourinho i sidste uge.
Angiveligt er United ikke den eneste bejler til hans signatur. Paris Saint-Germain er stadig interesseret i at bringe ham til Parc des Princes, som afløser for Laurent Blanc.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.