Forrygende sejr til Zimling og Brugge

Club Brugge og Niki Zimling er fortsat ubesejret i Europa League efter sent sejrsmål i Portugal

Det synes noget nær umuligt for Club Brugge at tabe denne sæson.

Ud over et ligegyldigt nederlag til FK Qarabag i en returkamp til Europa League, har det tidligere storhold ikke tabt denne sæson.

Og således heller ikke torsdag aften i en ellers voldsomt svær udekamp mod sidste sæsons Europa League-finalister fra SC Braga.

Men belgierne, der havde Niki Zimling på den centrale midtbane kampen igennem, besejrede overraskende portugiserne 2-1 på udligning 10 minutter før tid og sejrsmål i overtiden.

Hélder Barbosa bragte hjemmeholdet foran før pausen på det specielle Estádio Municipal, der er kendt for ikke at have endetribuner - men derimod klippevæg i den ene ende og luft i den anden.

Samme sted Danmark i øvrigt besejrede Bulgarien under EM for syv år siden.

Men Joseph Akpala udlignede, inden Ryan Donk i overtiden sikrede sejren.

I gruppens anden kamp vandt Birmingham City 2-1 ude over slovenske Maribor. En lettelse for briterne, der tabte den første gruppekamp hjemme til Braga.

Europa League

Gruppe A:

Rubin Kazan-PAOK 2-2 (0-1)
0-1 Costin Lazar (23. minut). 1-1 Nelson Valdez (52. minut). 2-1 Vladimir Dyadun (66. minut). 2-2 Georgios Fotakis (81. minut).

Tilskuere: 10.000.

Tottenham-Shamrock Rovers 3-1 (0-0)
0-1 Stephen Rice (50. minut). 1-1 Roman Pavlyuchenko (60. minut). 2-1 Jermain Defoe (62. minut). 3-1 Giovani dos Santos (66. minut).

Tilskuere: 32.000.

Gruppe B:

St. Liege-FC København 3-0 (0-0)
1-0 Luis Manuel Seijas (57. minut). 2-0 Felipe Martins (72. minut). 3-0 Kanu (79. minut).

Tilskuere: 17.000.

Vorskla Poltava-Hannover 96 1-2 (0-2)
0-1 Mohammed Abdellaoue (32. minut). 0-2 Christian Pander (44. minut). 1-2 Oleksiy Kurylov (50. minut).

Tilskuere: 20.000.

Gruppe C:

Legia Warszawa-Hapoel Tel Aviv 3-2 (0-1)
0-1 Toto Tamuz Temile (34. minut). 1-1 Danijel Ljuboja (67. minut). 2-1 Marcin Komorowski (72. minut/str.). 2-2 Maaran Lala (78. minut). 3-2 Miroslav Radovic (89. minut).

Tilskuere: 23.000.

Rapid Bukarest-PSV 1-3 (1-1)
1-0 Dan Alexa (28. minut). 1-1 Wilfred Bouma (43. minut). 1-2 Ola Toivonen (89. minut). 1-3 Tim Matavz (90. minut).

Tilskuere: 32.000.

Gruppe D:

Sporting CP-Lazio 2-1 (2-1)
1-0 Ricky van Wolfswinkel (21. minut). 1-1 Miroslav Klose (40. minut). 2-1 Emiliano Insua (45. minut).

Udvisning: Emiliano Insua, Sporting CP (50.)

Tilskuere: 33.725.

Vaslui-Zürich 2-2 (0-1)
0-1 Alexandre Alphonse (32. minut). 1-1 Wesley Lopes (62. minut/str.). 2-1 Mike Temwanjera (77. minut). 2-2 Admir Mehmedi (79. minut).

Udvisning: Philippe Koch, Zürich (61.)

Tilskuere: 5.000.

Gruppe E:

Stoke-Besiktas 2-1 (1-1)
0-1 Roberto Hilbert (13. minut). 1-1 Peter Crouch (15. minut). 2-1 Jonathan Walters (78. minut/str.).

Tilskuere: 25.000.

Mac. Tel-Aviv-Dynamo Kijev 1-1 (1-1)
0-1 Brown Ideye (9. minut). 1-1 Dor Micha (44. minut).

Tilskuere: 13.835.

Gruppe F:

Salzburg-Sl. Bratislava 3-0 (0-0)
1-0 Santiago Leonardo (60. minut). 2-0 Gonzalo Zarate (76. minut). 3-0 Dusan Svento (90. minut).

Tilskuere: 4.500.

Ath. Bilbao-Paris SG 2-0 (2-0)
1-0 Igor Gabilondo (20. minut). 2-0 Markel Susaeta (45. minut).

Udvisning: Mohamed Sissoko, Paris SG (52.)

Tilskuere: 35.000.

Gruppe G:

Malmö FF-Austria Wien 1-2 (0-2)
0-1 Nacer Barazite (17. minut). 0-2 Alexander Grünwald (36. minut). 1-2 Mathias Ranégie (82. minut).

Udvisning: Alexander Grünwald, Austria Wien (90.)

Tilskuere: 24.000.

Metalist-AZ Alkmaar 1-1 (0-1)
0-1 Jozy Altidore (26. minut). 1-1 Taison Freda (76. minut).

Tilskuere: 34.000.

Gruppe H:

Braga-Club Brugge 1-2 (0-0)
1-0 Helder Barbosa (53. minut). 1-1 Joseph Akpala (71. minut). 1-2 Ryan Donk (90. minut).

Tilskuere: 15.000.

NK Maribor-Birmingham 1-2 (1-0)
1-0 Dalibor Volas (29. minut). 1-1 Chris Burke (64. minut). 1-2 Wade Elliott (79. minut).

Tilskuere: 10.000.

Gruppe I:

Rennes-Atl. Madrid 1-1 (0-0)
1-0 Victor Montano (56. minut). 1-1 Juanfran Torres (87. minut).

Tilskuere: 24.298.

Celtic-Udinese 1-1 (1-0)
1-0 Sung-Yong Ki (3. minut/str.). 1-1 Almen Abdi (88. minut/str.).

Tilskuere: 51.000.

Gruppe J:

Schalke 04-Mac. Haifa 3-1 (1-1)
1-0 Christian Fuchs (8. minut). 1-1 Idan Vered (35. minut). 2-1 Christian Fuchs (66. minut). 3-1 Jose Manuel Jurado (82. minut).

Tilskuere: 52.000.

AEK Larnaca-Steaua Bukarest 1-1 (0-0)
1-0 Miljan Mrdakovic (59. minut). 1-1 Florin Costea (65. minut).

Udvisning: Pablo Brandan, Steaua Bukarest (82.)

Tilskuere: 7.000.

Gruppe K:

OB-Fulham 0-2 (0-1)
0-1 Andrew Johnson (36. minut). 0-2 Andrew Johnson (88. minut).

Udvisning: Kalilou Traoré, OB (90.)

Tilskuere: 7.969.

Twente-Wisla Krakow 4-1 (1-1)
0-1 Dudu Biton (9. minut). 1-1 Luuk De Jong (32. minut). 2-1 Marc Janko (46. minut). 3-1 Marc Janko (57. minut). 4-1 Willem Janssen (80. minut).

Tilskuere: 22.000.

Gruppe L:

Lok. Moskva-Anderlecht 0-2 (0-1)
0-1 Matias Suarez (11. minut). 0-2 Dieumerci Mbokani (71. minut).

Tilskuere: 11.495.

AEK Athen-Sturm Graz 1-2 (0-0)
1-0 Carlos Luciano Araujo (50. minut). 1-1 Guido Burgstaller (87. minut). 1-2 Mario Haas (90. minut).

Udvisning: Traianos Dellas, AEK Athen (53.)

Tilskuere: 12.000.