PEC Zwolle fik rødt kort efter bare 18 minutter af gårsdagens hjemmekamp mod Heerenveen i Æresdivisionen, og kort efter blev Nicolai Brock-Madsen udskiftet. Danskeren blev dog ikke ofret på taktikkens alter - han var ude af stand til at spille videre.
Undervejs i kampen stødte den tidligere Randers FC-spiller sammen med en modspiller, og han blev kort efter skiftet ud og kørt direkte på hospitalet. Her blev der konstateret et brækket kindben hos Nicolai Brock-Madsen, der også har fået en skade på øjet.
Dermed er danskeren næppe med i sidste spillerunde på søndag mod PSV Eindhoven, og spørgsmålet er, om han har spillet sin sidste kamp for PEC Zwolle. Hans lejeaftale med klubben udløber efter denne sæson, og da den ikke er blevet forlænget eller vekslet til en permanent kontrakt, står han til at returnere til Birmingham City.
PEC Zwolle med en mand i undertal og uden en skadet Nicolai Brock-Madsen formåede alligevel at besejre Heerenveen 2-1.
Læs også Tipsbladet.dk's Agent: Filip Novak forlader FC Midtjylland
Agent: Alle er enige - han skal redde kriseramt landshold
Schmeichel-angreb giver bagslag: Nu håner hele England ham
Her er de nu: 10 spillere, der blev udråbt som den nye Messi