Lige så sikkert det var, at Cristiano Ronaldo ville rende med Ballon d'Or mandag aften, lige så sikker syntes Lionel Messi at være på andenpladsen.
Sådan er det blevet ved de årlige prisuddelinger i international fodbold de senere år.
Hvis en tredje eller fjerde spiller skal blande sig, så skal enten den ene eller begge to gå på pension.
Således heller ikke i år kunne øvrige aktører i spansk - undskyld, international - fodbold blande sig.
Ronaldo vandt - og Messi blev toer.
Herefter fulgte sommerens store oplevelse ved EM, Antoine Griezmann, der både ved EM og i Champions League-finalen måtte se Ronaldo rende med triumfen i sidste øjeblik.
Griezmann kan dog glæde sig over at slå Barca-duoen Luis Suárez og Neymar, der kommer ind på de næste pladser - igen lige foran Gareth Bale.
Først på syvendepladsen kommer en spiller udenfor Primera Division.
Og det er hverken Juventus, Bayern München, Chelsea eller Manchester City, der er repræsenteret. Næh, det er såmænd de engelske mestre fra Leicester. Og så endda med to spillere i træk.
Riyad Mahrez foran Jamie Vardy.
Du kan se hele listen herunder. Den er sammensat af journalister fra hele verden, der har måtte stemme på tre spillere, der har fået henholdsvis fem, tre og et point.
1. Cristiano Ronaldo
2. Lionel Messi
3. Antoine Griezmann
4. Luis Suárez
5. Neymar
6. Gareth Bale
7. Riyad Mahrez
8. Jamie Vardy
Delt 9. Gianluigi Buffon og Pepe
11. Pierre-Emerick Aubameyang
12. Rui Patrício
13. Zlatan Ibrahimovic
Delt 14. Paul Pogba og Arturo Vidal
16. Robert Lewandowski
Delt 17. Toni Kroos, Luka Modric og Dimitri Payet
Følgende spillere fik ingen stemmer: Sergio Agüero, Kevin De Bruyne, Paulo Dybala, Diego Godin, Gonzalo Higuain, Andres Iniesta, Koke, Hugo Lloris, Thomas Müller, Manuel Neuer og Sergio Ramos.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.