Så er det officielt.
Brandet 'CR7' lever videre i bedste velgående i Juventus.
Helt som ventet skal Cristiano Ronaldo spille med nummer 7 på ryggen hos de italienske fodboldmestre.
Den colombianske kantspiller Juan Cuadrado har ellers spillet med nummer 7 i Juventus de seneste to år. Men han giver nu Ronaldo nummer 7.
Det fremgår af Cuadrados profil på Instagram.
Her holder Cuadrado en Juventus-trøje med Ronaldos navn på og nummeret 7.
- Det er bedre at give end at modtage, skriver den colombianske VM-spiller blandt andet under billedet.
Cuadrado får i stedet for nummer 16. Det nummer spillede Cuadrado også i, da han i sæsonen 2015/16 var udlånt fra Chelsea til Juventus.
Ved at indhente Francisco Gento
Ronaldo er skiftet fra Real Madrid til Juventus på en fireårig kontrakt.
Torino-klubben har punget 100 millioner euro, svarende til 750 millioner kroner, ud for den 33-årige angriber.
Portugiseren har de seneste ni sæsoner spillet for Real Madrid.
Han har blandt andet spillet en stor rolle i Champions League, som Real Madrid har vundet de seneste tre udgaver af.
I alt fire gange vandt Ronaldo og Real Madrid Champions League sammen.
Manager-eksperten dropper Brøndby: Her er hemmeligheden til succes
Tøffes benhårde dom: De vinder guld, og de rykker ud af Superligaen
Fem gange i alt har Ronaldo vundet Champions League. Han vandt også turneringen med Manchester United.
Mens det er et særsyn i Champions League-regi, mangler han endnu en sejr for at tangere rekorden for flest sejre i turneringen, hvis man tæller forgængeren, Mesterholdenes Europa Cup, med.
Her troner Francisco Gento med sejs trofæer - alle vundet med Real Madrid 1956-1960 samt 1966.
Ronaldo kom til Real Madrid i 2009 fra netop Manchester United. Inden da tørnede han ud for Sporting Lissabon i hjemlandet.
Champions League-trofæet hungrer Juventus efter. Og Juventus satser på, at Ronaldo kan være med til at sikre klubben europæisk succes. Torino-klubben vandt senest Champions League i 1996.
VM-journalist i modvind: Sendte sexet besked til landsholdsspillere
Chok i svensk fodbold: Topspiller dømt for voldtægt af barn
Golf-sexbomben slår til igen: Se det frække billede
Se også: Superstjerne frygter smukke damer: Jeg har ingen chance for at vinde
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.