Nicki Bille anker ikke sin voldsdom til Landsretten.
Torsdag var sidste frist. Og her besluttede Nicki Bille i samråd med sin forsvarer, Peter Berg, at acceptere den dom på 60 dages betinget fængsel samt 80 timers samfundstjeneste, han fik i Københavns Byret 23. april.
Nicki Bille fik ’samfundstjeneste’ af FCN efter hemmelig dom
- Nicki har lagt stor vægt på, at han vil have den sag ud af verden. Han har været meget interesseret i at få lukket sagen, så han kan komme videre med sit liv, siger Peter Berg til Ekstra Bladet.
Nicki Bille sad i Københavns Byret på anklagebænken 23. april, efter han havde modsat sig en anholdelse og bed en kvindelig politibetjent i armen.
Under retssagen i april kom det også frem, at Nicki Bille havde en tidligere dom for vold. En dom, han fik tilbage i 2009, hvor han havde uddelt knytnæveslag i traffikken.
For den voldsdom fik han 40 dages betinget fængsel samt 50 timers samfundstjeneste.
Nicki Bille har ikke den store succes på fodboldbanen. Han har ikke været på banen for Évian siden 12. april, hvor han spillede hele kampen i 0-1 nederlaget til Lille og Simon Kjær.
Nicki Bille har blot scoret ét mål i ligaen og blot ét mål i pokalturneringen for Évian. Det er tvivlsomt om klubben beholder ham, hvis det ender med nedrykning.
I øjeblikket ligger Évian tredjesidst og står derved til nedrykning fra den bedste franske fodboldrække.